Henry John Temple Palmerston

Palmerston Henry John Temple (Henris Džonas Templis Pálmerstonas) 1784 10 20Broadlands (Hampšyro grafystė, Anglija) 1865 10 18Brocket Hall (Hertfordšyro grafystė, Anglija), Didžiosios Britanijos valstybės veikėjas. Vikontas (1802; H. J. T. Palmerstono titulas buvo Airijos aristokratų, todėl pagal tradiciją jis negalėjo būti Anglijoje atsiradusių Lordų Rūmų nariu).

1803–06 studijavo Edinburgo ir Kembridžo universitetuose. Nuo 1807 Bendruomenių Rūmų deputatas (pirmuosius 20 m. atstovavo torių partijai). 1809–29 karo ministras. 1828 perėjo į vigų partiją. 1830–34, 1835–41 ir 1846–51 vigų sudarytose vyriausybėse buvo užsienio reikalų ministras. H. J. T. Palmerstonas buvo nusistatęs prieš absoliutizmą ir prieš smurtines liaudies revoliucijas. Užsienio politikoje siekė išlaikyti Didžiosios Britanijos galybę ir prestižą, Europoje palaikyti jėgų balansą ir kur įmanoma siekti, kad įsitvirtintų liberalios vyriausybės arba konstitucinės monarchijos (padėjo konstituciniams režimams įsitvirtinti Graikijoje, Portugalijoje, Belgijoje).

Henry John Temple Palmerston

H. J. T. Palmerstonas parėmė Turkijos vientisumą (Didžiosios Britanijos kariuomenė sutrukdė Egipto valdytojui Muchamedui Alijui užgrobti valdžią Osmanų imperijoje), sukliudė Rusijos mėginimams užimti Dardanelų sąsiaurį, rėmė Italijos gyventojų kovą dėl šalies suvienijimo. Dėl savo užsienio politikos principų H. J. T. Palmerstonas dažnai nesutardavo su karaliene Viktorija (ji 3 kartus oficialiai reikalavo jo atsistatydinimo, paskutinį kartą – 1851 – sėkmingai), kuri dažnai gynė savo giminaičių – Europos valstybių monarchų interesus.

1852–54 vidaus reikalų ministras. Nuo 1854 iki mirties (išskyrus 1858–59, kai valdžioje buvo toriai) buvo ministras pirmininkas. Vidaus politikoje H. J. T. Palmerstonas buvo konservatyvus, pvz., nerėmė idėjos suteikti rinkimų teisę platesniems visuomenės sluoksniams, užsienio politikoje jam pirmininkaujant Didžioji Britanija toliau plėtė įtaką Persijoje ir Kinijoje, trukdė Austrijos ir Prancūzijos mėginimams stiprinti įtaką Italijoje. H. J. T. Palmerstonas laikėsi neutraliai per Jungtinių Amerikos Valstijų pilietinį karą, nors asmeniškai prijautė pietiečiams. Užsienyje H. J. T. Palmerstonas buvo nemėgstamas, bet pačioje Didžiojoje Britanijoje labai populiarus, ilgainiui pradėtas laikyti vigo nacionalisto simboliu.

-Henry John Palmerston; -Henry Palmerston; -Henris Džonas Palmerstonas; -Henris Palmerstonas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką