hipotekos teismas
hipotèkos tesmas, hipotèkos skỹrius, prie tam tikro teismo įsteigta valstybinė struktūra, vykdanti hipotekos funkcijas.
Jurisdikcija
Hipotekos teismas priklauso teismų sistemai, steigiamas siekiant hipotekos registruose įregistruoti nekilnojamąjį turtą ir su jo nuosavybe susijusias teises. Hipotekos teisėjas nagrinėja bylas dėl sutartinės ir priverstinės hipotekos, įkeitimo, kitų daiktinių teisių, juridinių faktų ir daiktų registravimo hipotekos teismo tvarkomuose registruose, dėl įkeisto turto arešto, išieškojimo iš įkeisto turto, išieškotų sumų paskirstymo išieškotojams, vykdo įstatymų jam suteiktus kitus įgaliojimus. Hipotekos teismas veikia kai kuriose šalyse, pvz., Latvijoje, kur hipotekos teismas priklauso apygardų teismams, hipotekos teisėjų statusas atitinka apylinkės (miesto) teismo teisėjo statusą. Kai kurios valstybės (pvz., Norvegija), siekdamos, kad hipotekos procesas nebūtų teismo procesu (teisėjai, tikrindami hipotekos informaciją, netinkamai naudoja savo laiką ir kvalifikaciją) palaipsniui atsisako hipotekos teismo funkcijų.
Hipotekos teismai Lietuvoje
Lietiuvoje 1997 pradėjo veikti 6 miesto apylinkės teismų (Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Telšių ir Vilniaus miesto pirmos apylinkės) ir 4 rajono apylinkės teismų (Alytaus, Marijampolės, Tauragės ir Utenos), 1999 – 5 rajono apylinkės teismų (Ignalinos, Kelmės – veikė iki 2009, Mažeikių, Rokiškio, Ukmergės) hipotekos skyriai. Jų veiklą reglamentavo Teismų (1994, nauja redakcija 2002), Hipotekos registro steigimo įstatymas (1996, nauja redakcija 2012), Hipotekos registro nuostatai (2001, nauja redakcija 2014), Civilinis kodeksas (2000, įsigaliojo 2001), Civilinio proceso kodeksas (2002, įsigaliojo 2003) ir kiti teisės aktai. Hipotekos skyrius steigė ir naikino, tvirtino jų darbuotojų pareigybių sąrašus ir nustatė veiklos teritoriją (ji galėjo nesutapti su apylinkės teismo, prie kurio jis įsteigtas, veiklos teritorija) teisingumo ministras. Hipotekos skyrius turėjo antspaudą su valstybės herbu, sąskaitą banke ir buvo Centrinės hipotekos įstaigos filialas. Hipotekos teisėjo funkcijas apylinkės teismo pirmininko pavedimu atliko apylinkės teismo, prie kurio yra hipotekos skyrius, teisėjas.
2007 nutarimu Vyriausybė patvirtino hipotekos registro plėtros koncepciją, kurios pagrindinis tikslas – sukurti naują hipotekos ir įkeitimo, turto arešto aktų registravimo modelį, kurį įgyvendinus bus panaikintos hipotekos teisėjo funkcijos, susijusios su sutartinės hipotekos ir įkeitimo registracija. 2012 įvykdžius hipotekos reformą, hipotekos teisėjų funkcijas perėmė notarai.
1289