homofobija
homofòbija (homo(seksualumas) + gr. phobos – baimė), aštri ar iracionali baimė arba nepasitenkinimas homoseksualiais asmenimis ir jų santykiais; kitos kultūros žmogaus, kitokio asmens nepriėmimas (pvz., romų, migrantų ar nuteistųjų kaimynystės nepageidavimas). Dažniausiai reiškiasi kaip išankstinis nusistatymas bei neigiamos stereotipinės nuostatos homoseksualumo ir (ar) homoseksualių asmenų atžvilgiu. Homofobijos terminas sukurtas 20 a. 7 dešimtmečio pabaigoje ir buvo plačiai vartojamas amerikiečių klinikinio psichologo Georgeʼo Weinbergo knygoje Visuomenė ir sveikas homoseksualas (Society and the Healthy Homosexual 1972).
Homobofijai būdinga įvairi raiška: ji gali reikštis kaip homoseksualių asmenų stereotipizavimas, jų poreikių bei problemų nepripažinimas, homoseksualių asmenų ir jų santykių menkinimas, lyginimas su seksualine deviacija, sutrikimais. Homofobija pasireiškia veiksmais, kuriais siekiama apriboti ar atimti homoseksualių asmenų teises, neleisti jiems būti visaverčiais visuomenės nariais. Kraštutiniais atvejais homofobija reiškiasi žodiniu, psichologiniu, fiziniu smurtu, persekiojimu. Gali būti internalizuota (vertybių perėmimas, laikymas savomis), kai turima seksualinė orientacija neigiamà ir (ar) susitaikoma su heteroseksualumu kaip vieninteliu teisingu seksualumo modeliu.
Senovės kultūrose seksualinis vyro potraukis kitam vyrui buvo priimtinà, dažnai garbinama meilės forma. Netolerancija homoseksualiam elgesiui išaugo viduriniais amžiais, ypač tarp krikščionybės ir islamo išpažinėjų. Industrializacijai lėmus migraciją iš kaimo į miestą, didesnis žmonių tankis miestuose leido organizuotis potraukį tos pačios lyties atstovams turintiems asmenims (iš pradžių prisidengus anonimiškumo skraiste); tai galiausiai padidino homoseksualumo pastebimumą ir paskatino mokslinius tyrimus, t. p. homofobiją.
21 a. pradžios tyrimai parodė, kad Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikoje jaunimas ėmė sparčiai atsiriboti nuo homofobijos, taip susilpnindamas homoisteriją ir įgydamas galimybę labiau išreikšti įvairias nuo seksualumo nepriklausančias lyčių elgsenas.