humanistinė psichologija

humanstinė psichològija, psichologijos kryptis, tirianti žmogaus unikalumą, jo vidines galias. Dėl šių galių žmogus kuria save ir aplinkinį pasaulį, tobulėja, sprendžia atsakomybės, pasirinkimo, meilės, tikėjimo, įkvėpimo, kančios, džiaugsmo ir kitas problemas. Humanistinės psichologijos atstovai siekia suvokti žmogų kaip nedalomą visumą, įvertinti jo unikalumą ir atskleisti jo saviraiškos bei kūrybiškumo ištakas. Humanistinės psichologijos koncepcijos grindžiamos Sokrato, Platono, B. Pascalio, J.-J. Rousseau, A. Schopenhauerio, F. Nietzsche’s ir kitų filosofų idėjomis. Didelę įtaką joms turėjo egzistencializmo pradininkas danų filosofas S. A. Kierkegaard’as ir prancūzų filosofas H. Bergsonas, sukūręs kūrybinio proceso teoriją ir iškėlęs intuicijos reikšmę, psichologų W. Jameso, E. Sprangerio, A. Adlerio, C. G. Jungo, E. Eriksono, E. Frommo idėjos.

Humanistinė psichologija susiklostė Jungtinėse Amerikos Valstijose 20 a. 6–7 dešimtmetyje, atsiradimą lėmė civilizacijos raidos sukrėtimai per Antrąjį pasaulinį karą ir reakcija į psichologijos raidos ypatumus – mechanistinę tradiciją, psichikos procesų analizę neatsižvelgiant į žmogaus visumą. Kaip priešprieša biheiviorizmui ir psichoanalizei humanistinė psichologija buvo pavadinta trečiąja kryptimi. Humanistinės psichologijos pradininkai – C. Bühler, G. W. Allportas, Jungtinių Amerikos Valstijų psichologas H. Murray ir kiti. Jie teigė, kad reikia analizuoti realias žmogaus gyvenimo problemas ir numatyti praktinį jų sprendimo būdą, atsižvelgti į unikalią žmogaus prigimtį, jo laisvės ir kūrybiškumo, tobulėjimo ir saviraiškos, aukščiausiųjų vertybių siekimą ir aprėpti visą asmenybę. Kiti svarbiausi humanistinės psichologijos atstovai: A. H. Maslow, C. R. Rogersas, R. May. A. H. Maslow iškėlė saviaktualizacijos, žmogaus poreikių hierarchinės struktūros, stokos ir raidos motyvacijos idėjas, tyrė brandžias, save realizavusias asmenybes, atliko žmogiškųjų vertybių analizę. C. Rogersas laikomas humanistinės psichologijos praktiniu atstovu, nestruktūruotų asmeninio ir tarpasmeninio patyrimo grupių kūrimo pradininku. R. May savo veikaluose pabrėžė tragiškuosius žmogiškosios būties aspektus. Humanistinės psichologijos objekto humanizavimas lėmė tyrimo ir psichologinio poveikio metodus: psichologai nesilaiko formalaus atstumo tarp konsultanto ir konsultuojamojo, tiki jo galimybėmis ir gebėjimu atsakyti už savo elgesį, nediagnozuoja, neinterpretuoja jo sutrikimų, pabrėžia tik tai, kas tuo metu vyksta. Humanistinės psichologijos idėjos taikomos medicinoje, pedagogikoje ir vadyboje. 1961 Jungtinėse Amerikos Valstijose įkurta Humanistinės psichologijos asociacija (Didžiojoje Britanijoje veikia šios asociacijos filialas) leidžia Journal of Humanistic Psychology.

LIETUVOJE humanistinės psichologijos idėjos kartu su egzistencinės psichoterapijos koncepcijomis pradėjo plisti 20 a. antroje pusėje. 1991 Vilniuje įsteigta Lietuvos humanistinės psichologijos asociacija, 1995 – Humanistinės ir egzistencinės psichologijos institutas (nuo 2002 Maskvoje veikia šio instituto filialas).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką