Ife (Ìfė), Ile‑Ife (Ìle Ìfė), miestas Nigerijos pietvakariuose, į rytus nuo Ibadano.

326 000 gyventojų (2004). Plentai į Ibadaną, Benino miestą (Beninas). Medienos apdirbimas, maisto, tekstilės pramonė. Žalvario dirbinių amatai. Kakavmedžių, maniokų, dioskorėjų, kolamedžių auginimo regiono prekybos centras. Obafemi Awolowo universitetas (įkurtas 1961). Žemės ūkio tyrimų institutas. Jorubų meno muziejus.

Architektūra

Vyriausiojo dvasininko Ooni rūmai, jų teritorijoje – apie 5,5 m aukščio granitinis Oranmiyano stulpas, puoštas vinių ornamentu, ir Ifės muziejus (1954) su 12–15 a. bronzinių ir terakotinių skulptūrėlių kolekcija. Išlikę molinių, medinių gyvenamųjų namų su vidiniu kiemu ir drožinėtomis architektūrinėmis detalėmis (durimis, stulpais ir kita).

statulėlė (bronza, 12–15 a., Ifės muziejus)

Istorija

11 a. pradžioje įkūrė jorubai. 12–19 a. vienas didžiausių jorubų miestų‑valstybių ir iki 14 a. pabaigos vienas svarbiausių Vakarų Afrikos kultūrinių centrų. Pavadinta pranašavimo dievo Ifės vardu. Ypač klestėjo 12–14 a., vėliau, iškilus Benino valstybei, Ifės politinė reikšmė sumažėjo, ji liko vienu svarbiausių jorubų religinių ir kultūrinių centrų. Garsėjo dailiaisiais amatais: nuo 12 a. pabaigos ar 13 a. pradžios pagal vaškinius modelius buvo gaminamos bronzinės ar terakotinės valdovų, dievų, karių figūrėlės, su protėvių kultu susijusios skulptūrinės žmonių galvos ir reljefinės bronzos plokštės su figūrų kompozicijomis. Ifė prekiavo vergais, užkariavimais išplėtė teritoriją. 1882 pradėjo karą su gretimomis Ibadano ir Modakeko valstybėmis, netrukus jungtinė jų kariuomenė Ifę sugriovė. 1892–93 Ifę užėmė britai (valdė iki 1960). Nuo 1908 tiria archeologai.

Jaunos moters galva (terakota, 12–15 a., Nacionalinis muziejus Lagose)

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką