individuali veikla
individual veiklà, savarankiška veikla, kuria versdamasis fizinis asmuo siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos.
Lietuvoje pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą (2002, įsigaliojo 2003) individualia veikla gali verstis bet kuris Lietuvos gyventojas; jis gali būti darbdavys ir samdyti darbui kitus asmenis. Skiriamos individualios veiklos rūšys: savarankiška bet kokio pobūdžio komercinė ar gamybinė veikla (išskyrus nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų pardavimo ir / ar nuomos veiklą, t. p. finansinių priemonių sandorius); savarankiška kūryba, mokslinė, profesinė ir kita panašaus pobūdžio veikla (originalių mokslo ir kitų kūrinių, kurie yra kūrybinės veiklos rezultatas, kūrimas, advokatų, dėstytojų, notarų ir kita panaši veikla); savarankiška sporto veikla (pvz., sportininko sutartis su sporto varžybų organizatoriais, pagal kurią dalyvaudamas varžybose gauna dalį parduotų į varžybas bilietų pajamų); savarankiška atlikėjo veikla (aktoriaus, dainininko, šokėjo ar kitų rengimasis viešam pasirodymui ir dalyvavimas jame). Individualiai veiklai nepriskiriamos tos veiklos sritys, kuriomis verstis teisės aktai leidžia tik juridiniams asmenims. Pvz., draudimo veikla – draudimo agentais gali būti tik juridiniai asmenys.
Individualia veikla galima verstis turint verslo liudijimą arba užsiregistravus Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Verčiantis individualia veikla pagal verslo liudijimą mokamas savivaldybių nustatytas fiksuoto dydžio pajamų mokestis (mokama išsiimant verslo liudijimą). Neturėdamas verslo liudijimo nuolatinis Lietuvos gyventojas prašymą dėl pažymos išdavimo Valstybinei mokesčių inspekcijai turi pateikti ne vėliau kaip veiklos vykdymo pradžios dieną. Nenuolatinis Lietuvos gyventojas turi registruoti nuolatinę bazę (veiklos vykdymo vietą), per kurią vykdo savo individualią veiklą. Gyventojas, nusprendęs nutraukti vykdomą veiklą, turi pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai prašymą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po veiklos nutraukimo dienos.
Gyventojas, besiverčiantis individualia veikla, turi teisę pasirinkti pajamų mokesčio tarifą – 15 % (jei iš individualios veiklos pajamų neatimamos šios veiklos išlaidos) arba 30 % (jei iš individualios veiklos pajamų atimamos šios veiklos išlaidos; gyventojų pajamų mokestis). Pasibaigus metams asmenys deklaruoja savo pajamas, bei sumoka nustatytus mokesčius.