interlngva (inter…+ lot. lingua – kalba), dirbtinė kalba, kurios projektas paskelbtas 1951. Jungtinėse Amerikos Valstijose 1924 buvo įkurta Tarptautinė pagalbinės kalbos asociacija (International Auxiliary Language Association) tarptautinės dirbtinės kalbos projektui sukurti. Asociacijai priklausė kalbininkai E. Sapiras, O. Jespersenas, A. Martinet, vadovavo vokiečių kilmės kalbininkas A. Gode (1907–70).

Ši dirbtinė kalba, kaip ir ankstesnės, yra natūralistinio tipo, t. y. orientuota į etnines kalbas, šiuo atveju – į romanų ir germanų (anglų).

Interlingva gramatika paprasta, kaip ir esperanto: daiktavardis neturi giminių ir linksnių, daugiskaita sudaroma su galūne ‑s, veiksmažodžiai nekaitomi asmenimis ir skaičiais. Interlingva parašytą tekstą Vakarų Europos kultūros atstovams lengva suprasti, bet šia kalba sunku kalbėti, nes trūksta formų ir žodžių sudarymo apibrėžtumo. 1955 įkurta Pasaulinė interlingvos sąjunga (Union Mundial pro Interlingua). Interlingva kai kurių tarptautinių kongresų (daugiausia medikų) buvo pripažinta oficialia kalba, ja leidžiami periodiniai leidiniai. 21 a. pradžioje interlingva kalbėjo keli šimtai žmonių Europos šalyse, Jungtinėse Amerikos Valstijose.

L: A. Gudavičius Interlingvistikos įvadas Šiauliai 2002; D. Blanke Internationale Plansprachen Berlin 1985.

2779

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką