įsibrovimas
įsibrovmas, slaptas ar atviras neteisėtas patekimas į patalpą (gyvenamąją ar negyvenamąją), saugyklą ar saugomą teritoriją.
Įsibrovimo būdai
Įsibrauti galima įvairiais būdais: įsilaužiant (išlaužus duris, išdaužus langą, išardžius stogą), įveikiant žmonių pasipriešinimą, panaudojant raktus (jie gali būti padirbti, parinkti, rasti, pavogti), magnetines korteles, nuotolinio valdymo pultus ar kitokias spynos atidarymo priemones ir instrumentus, kuriais atidaromas spynos užraktas jo nesulaužius ir nesugadinus, t. p. apgaulės būdu (pvz., apsimetant policininku), panaudojant technines ir kitas priemones (pvz., meškeres, magnetus, gyvūnus), leidžiančias paimti daiktus neįėjus į patalpą, pasitelkiant vaikus, nesulaukusius būtino baudžiamajai atsakomybei atsirasti amžiaus, ar nepakaltinamus asmenis.
Lietuvoje taikoma atsakomybė už įsibrovimą
Lieuvoje įsibrovimas yra neteisėtas, kai į patalpą, saugyklą ar saugomą teritoriją patenkama be formalaus pagrindo, neturint teisėto intereso, teisės ten įeiti. Neteisėtumas reiškia, kad kaltininkui į patalpą draudžiama įeiti be tam tikro leidimo. Draudimas gali būti nuolatinis arba galiojantis tam tikrą laiką, pvz., kai parduotuvė ar įmonė užrakinta. Veika nebus kvalifikuojama kaip įsibrovimas, jei asmeniui nedraudžiama būti tam tikrose patalpose, pvz., parduotuvėje jos darbo metu, ir tada, kai asmens įėjimas į patalpą, saugyklą ar saugomą teritoriją susijęs su gamybine ar darbine veikla (pvz., ugniagesiai gaisro gesinimo metu, pardavėja jos darbo metu ir kita). Nusikalstamai veikai kvalifikuoti svarbu tai, kad kaltininkas į patalpą, saugyklą ar saugomą teritoriją patenka be savininko ar kito teisėto turto valdytojo valios ar prieš ją, todėl įsibrovimu laikomi ir tie atvejai, kai patenkama pro praviras duris ar langą, kai jį atidarius tik iš dalies patenkama į patalpą, tai yra įkišus ranką paimami ten esantys daiktai. Baudžiamasis kodeksas (2000, įsigaliojo 2003) nustato atsakomybę už įsibrovimą į kito žmogaus gyvenamąjį namą, butą ar kitą gyvenamąją patalpą arba jos priklausinius, įskaitant saugomą būsto teritoriją. Be to, įsibrovimas, kaip nusikalstamą veiką kvalifikuojantis požymis, gali būti nurodytas vagystės ar plėšimo nusikaltimo sudėtyse.
2238