išieškojimas
išieškójimas, kreditoriaus teisių skolininko atžvilgiu įgyvendinimas priverstine tvarka, kai skolininkas atsisako geruoju atsiskaityti su kreditoriumi.
Lietuvoje išieškotojais gali būti fiziniai asmenys, privatūs ir viešieji juridiniai asmenys, valstybė. Išieškojimas ginčo tvarka vykdomas, kai kreditorius kreipiasi į teismą, kad šis patvirtintų jo teises skolininko atžvilgiu ir priverstine tvarka išreikalautų skolą. Išieškojimas per teismą gali vykti ypatingosios teisenos arba ginčo teisenos tvarka. Išieškojimui užtikrinti teismas turi teisę taikyti laikinąsias turto apsaugos priemones – nustatyti areštą skolininko turtui ar (ir) turtinėms teisėms pagal skolos dydį. Gali būti išieškoma skolininkui priklausančios piniginės lėšos, pajamos, turtinės teisės, t. p. kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas. Teisės aktai nustato turtą, į kurį negali būti nukreiptas – būtini drabužiai, namų apstatymo ir apyvokos reikmenys ir kita.
Mokesčių administratorius turi teisę išieškoti iš skolininko (mokesčių mokėtojo) jo administruojamo mokesčio nepriemoką ne ginčo tvarka, tai yra nesikreipdamas į teismą ar kitą ginčą įgaliotą spręsti instituciją. Išieškant ne ginčo tvarka mokesčių administratoriaus nurodymu nuo skolininko sąskaitos kredito įstaigoje nurašomos piniginės lėšos, atitinkančios įsiskolinimo sumą, kartu su priskaičiuotais delspinigiais ir baudomis. Išieškojimas ne ginčo tvarka yra griežtai reglamentuotas ir galimas tik tiesiogiai įstatymo nustatytais atvejais. Kompetentingos institucijos (pvz., teismo) išduoto dokumento (teismo įsakymo, sprendimo, nuosprendžio, mokesčių administratoriaus akto ir kito) pagrindu išieškojimą vykdo antstoliai, kredito įstaigos, kiti įstatymų įgalioti subjektai. Tiesiogiai nurašant nuo skolininko sąskaitos arba iš varžytinių realizavus skolininko kilnojamąjį ar (ir) nekilnojamąjį turtą išieškotos piniginės lėšos perduodamos kreditoriui.
Išieškojimą reglamentuoja Civilinio proceso kodeksas (2002, įsigaliojo 2003), teisingumo ministro patvirtinta Sprendimų vykdymo instrukcija (2005), Mokesčių administravimo įstatymas (2004) ir kiti teisės aktai.
1735