„Islamo valstybė“, pretenzijų į valstybingumą turinti prieš Irako ir Sirijos vyriausybes sukilusi ginkluota kraštutinių musulmonų revaivalistų grupuotė, savo kovos taktikoje naudojanti teroristinius metodus (terorizmas).

Jos pirmtakė Monoteizmo ir ginkluotos kovos grupė iškilo Irake 2003 vasarą kaip al Kaida organizacijai lojalumą skelbianti partizaninė ginkluoto pasipriešinimo Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) vykdytai Irako okupacijai (2003–11 Irako karas) grupė. 2004 persivadino al Kaida dviejų upių žemėse. 2004–05 pasižymėjo itin dideliu brutalumu, prieš civilius vykdydama teroristinius išpuolius bei egzekucijas visoje Irako teritorijoje.

Po grupuotės įkūrėjo jordaniečio Abu Musabo az Zarkavi žūties ji 2006 susivienijo su keliomis Vakarų Irake veikusiomis antivyriausybinėmis ginkluotomis draugovėmis į platesnį pasipriešinimo okupacinėms pajėgoms ir Irako vyriausybei frontą, kuris dar 2006 Vakarų Irake, vadinamajame sunitų (sunizmas) trikampyje, paskelbė įkuriantis Islamo valstybę. JAV ėmusis papildomų karinių, diplomatinių ir finansinių priemonių, kurios patraukė į jų pusę vietos gentis, paskelbtoji Islamo valstybė patyrė fiasko. Tačiau 2011, JAV pasitraukus iš Irako, sunitų trikampyje vis dar lojalumą al Kaida skelbianti Irako islamo valstybė atgimė kaip ginkluota grupuotė ir atnaujino kovą su Irako valdžia.

Irako kariuomenė rengiasi Islamo valstybės puolimui (2015 02 26)

2012 jos veikla persimetė į pilietinio karo apimtos Sirijos rytus (Sirijos pilietinis karas), grupuotė buvo dar sykį pervadinta – Irako ir Sirijos islamo valstybe. 2014 al Kaida atsiribojo nuo Irako ir Sirijos islamo valstybės, o ši paskelbė karą al Kaida padaliniui Sirijoje Pergalės frontas, iš kurio paveržė dideles teritorijas Šiaurės Rytų Sirijoje.

2014 vasarą, po Vakarų Irake vykdytos pergalingos karinės kampanijos, per kurią perėmė antro pagal dydį Irako miesto Mosulo kontrolę, Irako ir Sirijos islamo valstybė savo valdomose teritorijose Sirijos rytuose bei Irako vakaruose paskelbė įkurianti suverenią valstybę, oficialiai vadinamą Islamo valstybe (su sostine Raka), kurios valdymo forma – kalifatas (arabiškai khilafa; kalifatas), o valstybės vadovas tituluojamas kalifu (khalyfa; kalifas).

2014–15 ištikimybę Islamo valstybės kalifui paskelbė kelios dešimtys skirtingose pasaulio dalyse veikiančių kraštutinių musulmonų revaivalistų grupuočių, tarp jų Nigerijos Boko Haram, Filipinų Abū Sajaf, Rusijos Kaukazo emyratas, o kai kuriose valstybėse šių grupuočių valdomos teritorijos paskelbtos Islamo valstybės provincijomis (žymiausia jų buvo Libijos teritorijoje).

Nors tikslus skaičius nėra žinomas, manoma, kad vienu metu bendra Islamo valstybės valdoma teritorija siekė 100 000 km2, o joje gyveno iki 10 mln. gyventojų, tarp jų – ne mažiau 30 000 imigrantų iš daugiau nei 80 pasaulio šalių, atvykusių gyventi ir kovoti Islamo valstybės ginkluotose pajėgose. Tačiau Islamo valstybės vykdytas teroro režimas prieš kai kurias jos kontroliuojamose Irako ir Sirijos teritorijose gyvenančias etnokonfesines ir ideologines grupes ženkliai prisidėjo prie daugiamilijoninio pabėgėlių iš šių šalių srauto suintensyvėjimo, ypač 2013–15 (Pabėgėlių krizė).

Islamo valstybės kariai, pasidavę Afganistano valdžiai (2019 11 17)

Islamo valstybės ideologija paremta apokaliptine kraštutinio islamo revaivalizmo versija, kurioje įsivaizduojamoms gėrio jėgoms atstovauja tik kalifui besąlygišką lojalumą prisiekę asmenys, kur jie begyventų, o visi kiti, įskaitant save musulmonais vadinančius ir islamo prievolių besilaikančius, paskelbiami blogio jėgų atstovais, su kuriais privalu stoti į pasaulio pabaigos išvakarėms prilygstančią žūtbūtinę kovą, net jei ji yra savidestrukcinė. Islamo valstybėje pasiaukojančio (Vakarų pasaulyje įvardijamo kaip savižudiško) kankinio kultas suabsoliutintas – kankinystė paskelbta aukščiausia prievole, net pamatinių klasikinių islamo prievolių sąskaita.

Islamo valstybės teritorinė plėtra Irake ir Sirijoje buvo pradėta stabdyti 2015, kai tiek JAV su savo sąjungininkais, tiek atskirai Rusija ėmėsi bombardavimo iš oro kampanijos, o JAV, Rusijos bei Irano remiamos Sirijos ir Irako karinės pajėgos, t. p. skirtingos ginkluotos draugovės pradėjo stumti Islamo valstybės pajėgas iš anksčiau užimtų teritorijų.

2017 buvo lemiami Islamo valstybės teritorinėms pretenzijoms – ji prarado ne tik Mosulo kontrolę Irake, bet iki metų pabaigos ir visas kitas kontroliuojamas teritorijas Irake, savo sostinę Sirijoje Raką ir didžiąją dalį kontroliuojamos teritorijos, taip nustodama egzistuoti kaip valstybinis darinys. Jei per savo ekspansiją Islamo valstybė didžiausią dėmesį ir kovą buvo sutelkusi Irake ir Sirijoje, pradėjusi prarasti teritorijas ji vis dažniau ėmėsi teroristinės taktikos Vakarų pasaulyje. Čia nuo 2015 įvykdė virtinę teroristinių išpuolių Europoje (Prancūzijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Švedijoje ir kitur) ir Šiaurės Amerikoje (JAV ir Kanadoje). Daugybė kitų rengtų išpuolių Vakarų šalių specialiųjų tarnybų buvo užkardyti.

2019 pradžioje Islamo valstybė Sirijoje kontroliavo vos kelių kvadratinių kilometrų teritoriją. Tačiau jos skelbtos kraštutinio islamo revaivalizmo ideologijos adeptų tiek Sirijos ir Irako teritorijose, tiek visame pasaulyje liko gausu, ir baiminamasi, kad teroristinė grupuotės kova dar ilgą laiką bus grėsmė pasauliui. Šimtai Islamo valstybės kovotojų, pabėgusių iš Sirijos, veikia kitose Artimųjų Rytų bei Europos šalyse.

844

Irako islamo valstybė; Irako ir Sirijos islamo valstybė; -ISIS; -Daesh

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką