Jacques Salomon Hadamard

Hadamard Jacques Salomon (Žakas Salomonas Adamãras) 1865 12 09Versalis 1963 10 17Paryžius, prancūzų matematikas. Žydų kilmės. Dr. (1892). Prancūzijos mokslų akademijos (1916), Amerikos menų ir mokslų akademijos (1920), Nyderlandų karališkosios menų ir mokslų akademijos užsienio (1920), Londono karališkosios draugijos užsienio (1932), daugelio šalių mokslų akademijų narys.

Išsilavinimas ir mokslinė veikla

1888 baigė Aukštąją pedagogikos mokyklą (École Normale Supérieure). 1893–97 dėstė Bordeaux universitete, 1897–1935 Collège de France, 1912–35 dar ir Politechnikos mokykloje (École Polytechnique), 1920–35 Centrinėje menų ir amatų mokykloje (École Centrale des Arts et Manufactures) Paryžiuje; profesorius (1896). 1940–45 dirbo ir gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Didžiojoje Britanijoje, vėliau grįžo į Prancūziją.

Svarbiausi moksliniai darbai iš skaičių teorijos, dalinių diferencialinių lygčių, matematinės fizikos, geometrijos. 1896 įrodė pirminio skaičiaus teoremą, t. y. kiek pirminių skaičių yra intervale nuo 2 iki n ir kad šios funkcijos reikšmė artima n/ln n. Pirmasis pradėjo vartoti korektiškojo uždavinio sąvoką. Jo darbai svarbūs šiuolaikinės funkcinės analizės atsiradimui. Paskelbė daugiau kaip 300 mokslinių straipsnių. Didelio populiarumo sulaukusioje knygoje Išradimų matematikos srityje psichologija (Psychology of Invention in the Mathematical Field) tyrinėdamas matematinius mąstymo procesus J. S. Hadamardʼas naudojo savistabos rezultatus ir bandė aprašyti bei interpretuoti savo ir kitų šios srities mokslininkų pastebėjimus. Savo matematinį mąstymą apibūdino kaip iš esmės bežodį, dažnai lydimą psichikos vaizdinių, atspindinčių visą problemos sprendimą.

Jacques Salomon Hadamard

Visuomeninė veikla

Per I pasaulinį karą neteko dviejų sūnų, per II pasaulinį karą – ir trečiojo, todėl aktyviai dalyvavo tarptautiniuose judėjimuose už taiką.

Apdovanojimai

Prancūzijos nacionalinio mokslinių tyrimų centro (pranc. Centre national de la recherche scientifique, CNRS) aukso medalis už viso gyvenimo nuopelnus (1956).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką