Jáltos konfereñcija, Krýmo konfereñcija, Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir SSRS valstybių vadovų konferencija. Vyko 1945 02 04–11 Jaltoje (Krymas). Dalyvavo Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas W. L. S. Churchillis, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas F. D. Rooseveltas, SSRS vadovas J. Stalinas, šių valstybių užsienio reikalų ministrai (E. Stettinius, A. Edenas, V. Molotovas) ir ekspertai. Konferencijoje buvo suderinti Sąjungininkų veiksmai ir planai baigiamajame Antrojo pasaulinio karo etape, svarbiausi taikos principai, susitarta dėl įtakos sferų Vidurio Rytų Europoje. Pagrindiniai klausimai – nugalėtos Vokietijos, Rytų bei Vidurio Europos valstybių, kariavusių ir Sąjungininkų, ir Vokietijos pusėje, likimas, Jungtinių Tautų konferencijos bei kariniai veiksmai Tolimuosiuose Rytuose.

W. L. S. Churchillis, F. D. Rooseveltas ir J. Stalinas Jaltos konferencijoje

Vokietiją susitarta suskirstyti į Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Prancūzijos ir SSRS okupacines zonas (jų administravimą turėsianti koordinuoti Kontrolės taryba, sudaryta iš šių zonų kariuomenių vyriausiųjų vadų), nuginkluoti ir paleisti vokiečių kariuomenę, sunaikinti Vokietijos ginkluotę, karinę pramonę, sušaukti tarptautinį teismą ir nubausti karo nusikaltėlius; numatyta, kad 20 mlrd. dolerių bus tolesnių diskusijų dėl karo nuostolių atlyginimo pagrindas (į pusę šios sumos pretendavo SSRS ir Lenkija).

Išvaduotose Europos valstybėse nutarta surengti laisvus demokratinius rinkimus (SSRS kariuomenės užimtose šalyse tai nebuvo įgyvendinta), Lenkijos vyriausybe pripažinti Maskvos remiamą papildytą Lenkijos nacionalinio išsivadavimo komitetą, numatyta, kad Lenkijos–SSRS siena atitiks Curzono liniją.

Sąjungininkams įsipareigojus grąžinti SSRS po 1904–05 Japonijos–Rusijos karo Rusijos prarastas teritorijas Mandžiūrijoje ir Sachaline, t. p. atiduoti Kurilų salas bei pripažinti Išorinės Mongolijos nepriklausomybę, J. Stalinas pažadėjo praėjus 2–3 mėnesiams po Vokietijos besąlygės kapituliacijos pradėti karą su Japonija. Konferencijos dalyviai sutarė 1945 04 25 San Francisco sušaukti Jungtinių Tautų konferenciją, turinčią parengti galutinį Jungtinių Tautų įstatų tekstą.

Jaltos ir Potsdamo konferencijos nutarimais į SSRS įtakos sferą pateko didelė Vidurio Rytų Europos dalis (jai liko 1939 užimta Lenkijai priklausiusi Vakarų Baltarusija ir Vakarų Ukraina, 1940 06 okupuotos Baltijos šalys, tarp jų ir Lietuva).

L: W. F. Kimball Roosevelt, Churchill i II wojna światowa Warszawa 1999.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką