James Burnham
Burnham James (Džeimsas Benamas) 1905 11 22Čikaga 1987 07 28Kent (Konektikuto valstija), Jungtinių Amerikos Valstijų politologas, sociologas, filosofas.
Niujorko universiteto profesorius Jamesas Burnhamas (kairėje) su vengrų kilmės britų rašytoju ir žurnalistu Arthuru Koestleriu (dešinėje)
Studijavo Princetono ir Oxfordo universitetuose. 1929–53 dėstė Niujorko universitete; profesorius (1929). II pasaulinio karo metais dirbo Jungtinių Amerikos Valstijų žvalgyboje. 1930–33 žurnalo Symposium, nuo 1955 žurnalo National Review vienas redaktorių.
Politinė ir mokslinė veikla
20 a. 4 dešimtmetyje buvo vienas iš Jungtinių Amerikos Valstijų trockistų (trockizmas) vadovų, 1933 su kitais įkūrė Amerikos darbininkų partiją. Po Antrojo pasaulinio karo tapo konservatoriumi ir socializmo priešininku, teigė, jog Jungtinės Amerikos Valstijos yra vienintelė jėga, kuri gali sustabdyti komunistinės ideologijos plėtrą pasaulyje. Teigė, kad liberalizmo ideologija yra kenksminga Vakarų visuomenei, iš vidaus ją silpnina. Vadinamosios valdytojų revoliucijos teorijos autorius, teigė, kad valdžia pereina iš politikų ir kapitalistų naujai valdytojų, vadybininkų, technokratų klasei (įžvelgė panašių tendencijų ir nacistinės Vokietijos bei stalinistinės SSRS politikos ir ekonomikos sistemose); naujosios valdžios veiklos sritys – socialinių procesų planavimas, stebėjimas ir derinimas.
Knygos
Svarbiausi veikalai: Filosofinės analizės įvadas (Introduction to Philosophical Analysis, su Philipu Wheelwrightu, 1932), Valdytojų revoliucija (The Managerial Revolution 1941), Makiavelininkai: laisvės gynėjai (The Machiavellians: Defenders of Freedom 1943), Kova dėl pasaulio (The Struggle for the World 1947), Būsimas komunizmo nugalėjimas (The Coming Defeat of Communism 1949), Suvaržymas ar išlaisvinimas?: Jungtinių Valstijų užsienio politikos tikslų tyrimas (Containment or Liberation?: An Inquiry into the Aims of Unites States Foreign Policy 1953), Tinklo suardymas (The Web of Subversion 1954), Kongresas ir amerikietiškoji tradicija (Congress and the American Tradition 1959), Vakarų savižudybė: esė apie liberalizmo reikšmę ir likimą (Suicide of the West: An Essay on the Meaning and Destiny of Liberalism 1964), Karas, kurį kariaujame (The War We Are In 1967).