Zwartendijk Jan, Janas Zvártendeikas 1896 07 29Rotterdam 1976 09 26Eindhoven, olandų verslininkas, diplomatas.

Diplomatinė veikla

1938 pabaigoje atvyko į Lietuvą kaip olandų bendrovės Philips atstovas, netrukus tapo bendrovės gamyklos ir parduotuvių Kaune direktoriumi. Olandijos ambasadoriui Baltijos šalims Lennertui Pieteriui Johanui de Deckeriui, reziduojančiam Rygoje, pasiūlius 1940 06 14 J. Zwartendijkas tapo laikinuoju Olandijos konsulu Kaune. 1940 06 pabaigoje į ambasadorių L. P. J. de Deckerį kreipėsi buvusi Olandijos pilietė Pessla Lewin, ištekėjusi už Lenkijos piliečio ir su šeima nuo nacių persekiojimo pasitraukusi į Lietuvą, prašydama jai išduoti Olandijai priklausančios Kiurasao salos vizą. Ambasadorius atsakė, kad vizos atvykti į Kiurasao nereikia, ir įrašė tai į jos pasą.

Jan Zwartendijk

vieno pasų su J. Zwartendijko įspausta Kiurasao viza (kairėje) ir Ch. Sugiharos Japonijos tranzitine viza lapas

Liepos viduryje Pesslos Lewin vyras Isaacas Kaune kreipėsi į konsulą J. Zwartendijką, ir 1940 07 22 šis tą patį įrašė jo pase. Netrukus dėl vizos į Kiurasao kreipėsi kiti Olandijos piliečiai. Vilniaus žydų bendruomenės vadovui Zorachui Warhaftigui (vėliau Izraelio nepriklausomybės deklaracijos signataras, Izraelio tikybos reikalų ministras) patarus Nathanas Gutwirthas sutarė, kad J. Zwartendijkas įrašys vadinamąsias Kiurasao vizas į visų besikreipiančių asmenų pasus. Kiurasao vizas gavę asmenys vėliau kreipdavosi į Japonijos generalinį konsulatą Kaune, konsulas Ch. Sugihara jiems išduodavo tranzitines Japonijos vizas.

07 24–27 J. Zwartendijkas apie 1300 Kiurasao vizų įrašė ranka, 07 29–08 02 dar daugiau įspaudė antspaudu. Nyderlandų konsulato dokumentaciją 1940 08 pats J. Zwartendijkas sunaikino, kad nepatektų į sovietų rankas, tačiau spėjama, kad jis iš viso įrašė Kiurasao vizas į daugiau nei 2300 pasų (išliko pasas su viza Nr. 2345). Kai kurios vizos apėmė ne tik pasų savininkus, bet ir jų šeimas, iš viso su J. Zwartendijko įrašytomis Kiurasao vizomis ir jų pagrindu Ch. Sugiharos suteiktomis Japonijos tranzitinėmis vizomis iš Lietuvos būtų galėję išvykti apie 3500 asmenų. Dauguma jų buvo Olandijos ir Lenkijos piliečiai. Nė vienas nepasiekė Kiurasao salos, apie pusę 1941 iš Japonijos pasitraukė į Jungtines Amerikos Valstijas, Palestiną, kitas šalis, likę Japonijoje 1941 rudenį buvo išgabenti į Šanchajų ir iki II pasaulinio karo pabaigos internuoti gete.

1940 08 03 sovietai užėmė bendrovės Philips patalpas Kaune, kuriose t. p. veikė Olandijos konsulatas, J. Zwartendijko veikla nutrūko. Leidimą išvykti iš sovietų okupuotos Lietuvos J. Zwartendijkas su šeima gavo 1940 09 pradžioje. Iki II pasaulinio karo pabaigos J. Zwartendijkas Eindhovene dirbo bendrovėje Philips, slėpdamas savo, kaip konsulo, veiklą Kaune (nacių Vokietija jo paskyrimo tuomet okupuotos Olandijos diplomatu nebūtų pripažinusi). 1946–56 dirbo Philips atstovybėje Atėnuose.

Atminimo įamžinimas

Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė atidengia J. Zwartendijkui skirtą šviesos instaliaciją (2018 06 15, Kaunas)

1999 prie Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinio Pamėnkalnio gatvėje Vilniuje buvo atidengtas paminklas J. Zwartendijkui (skulptorius A. Šnaras). 2003 Kaune Laisvės alėjoje buvusio Olandijos konsulato vietoje atidengta memorialinė lenta, 2018 – meninė šviesos instaliacija (autorė – olandų menininkė Giny Vos). 2008 viena Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto auditorijų pavadinta Jano Zwartendijko vardu.

Apdovanojimai

Pasaulio tautų teisuolis (1997, po mirties). Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius (2012, po mirties).

L: J. Brokken The Just. How six unlikely heroes saved thousands of Jews from the Holocaust London 2021.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką