japonistika
japonstika, mokslų, tiriančių Japonijos istoriją, ūkį, politiką, kultūrą, filosofiją, kalbą ir literatūrą, visuma.
Raida
Japonistikos užuomazgų atsirado 16–17 amžiuje. Daugiausia tai buvo Ispanijos ir Portugalijos misionierių (J. Rodrigueso Girão ir kitų) veikalai. 17 a. 4 dešimtmetyje Japonijai nutraukus ryšius su užsieniu japonistikos raida iš esmės nutrūko. 19 a. antroje pusėje Japonijai užmezgus plačius ryšius su Vakarų Europa ir Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, japonistika vėl pradėjo sparčiai plėtotis, tapo kompleksiniu mokslu. Iš pradžių japonistai daugiau tyrinėjo japonų kalbą, literatūrą, istoriją, kultūrą. Iki Pirmojo pasaulinio karo (1914–18) japonistikoje daugiausia nuveikė britų mokslininkai (B. Chamberlainas, W. Astonas ir kiti). Japonistikos centrų atsirado Vokietijoje (K. A. Florenzas ir kiti), Prancūzijoje, Rusijoje (D. Pozdnejevas, E. Spalvinas ir kiti). Jungtinėse Amerikos Valstijose pirmieji japonistai buvo misionieriai (W. Griffithas ir kiti). Japonų meną tyrinėjo E. Fenollosa (Jungtinės Amerikos Valstijos). Po Pirmojo pasaulinio karo Vakarų Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose susidomėta ir naujausiųjų laikų Japonijos istorija, ekonomika, jos įtaka tarptautiniams santykiams (M. Kennedy, H. S. Quigley, Jungtinės Amerikos Valstijos; G. C. Allenas, Didžioji Britanija).
Po Antrojo pasaulinio karo prasidėjo naujas japonistikos raidos etapas, ypač domėtasi Japonijos naujausiųjų laikų istorija, ekonomika ir socialiniais santykiais. Jungtinėse Amerikos Valstijose susiklostė stipri japonistų ekonomistų mokykla (W. W. Lockwoodas ir kiti). Buvo tiriama ir Japonijos politinis gyvenimas, partijos, užsienio politika. Pasirodė svarbių istorijos veikalų, kuriuose nagrinėjama ir Japonijos socialinė ekonominė raida (E. O. Reischaueris, Jungtinės Amerikos Valstijos; G. G. Sansomas, Didžioji Britanija). Japonų kalbos, literatūros ir meno tyrinėjimų srityje daug nuveikė R. Sieffert’as (Prancūzija), D. Keene’as (Jungtinės Amerikos Valstijos) ir kiti. Japonistikos centrų atsirado ir Australijoje, Lotynų Amerikos šalyse.
Svarbiausi centrai
Svarbiausi japonistikos centrai: Londono, Kembridžo, Oksfordo universitetai Didžiojoje Britanijoje, Paryžiaus universitetai Prancūzijoje, Hamburgo, Miuncheno, Berlyno universitetai Vokietijoje, Romos ir Neapolio universitetai Italijoje, Harvardo, Yale’io, Kalifornijos, Kolumbijos, Mičigano, Princetono, Stanfordo ir kiti universitetai Jungtinėse Amerikos Valstijose, Melburno ir Sidnėjaus – Australijoje.
Japonistika Lietuvoje
Lietuvoje japonistikos problemos tyrinėjamos Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institute (iki 2018 Orientalistikos centras) ir Vytauto Didžiojo universiteto Azijos studijų centre (2009 prie jo prijungtas Japonistikos centras).