Jerònimas (lot. Hieronymus), Sofrònijus Eusèbijus Jerònimas apie 347Stridonas (Dalmatija) 419 (ar 420) 09 30Betliejus, krikščionių teologas, Bažnyčios Tėvas. Šventasis (šventė Katalikų Bažnyčioje – rugsėjo 30, Stačiatikių Bažnyčioje – birželio 15). Studijavo Romoje gramatiką, retoriką ir filosofiją. 366 pakrikštytas. Tapo griežtu asketu. Apie 373 pradėjęs piligriminę kelionę į Jeruzalę ilgesnį laiką užtruko Antiochijoje (dabar Antakya), 375–378 kaip atsiskyrėlis gyveno dykumoje (netoli Chalebo). Išmoko graikų ir hebrajų kalbas. 379 Antiochijoje įšventintas kunigu. 379–382 gyveno Konstantinopolyje, buvo Grigaliaus Nazianziečio mokinys. Nuo 382 Romoje dirbo popiežiaus Damazo I sekretoriumi. Romoje subūrė asketinę bendruomenę, kuriai priklausė daug kilmingų moterų (vėliau Jeronimas buvo kaltinamas dėl vienos moters, nepakėlusios asketinių suvaržymų, mirties).

Jeronimas (dailininkas M. Pacheris, altoriaus poliptiko Bažnyčios Tėvai dalis, aliejus, 1483, Senoji pinakoteka Miunchene)

Po Damazo I mirties Jeronimo kritikuojama dvasininkija privertė jį išvykti iš Romos. Persikėlęs į Betliejų vadovavo trims moterų ir vienam vyrų vienuolynui. Parašė beveik visų Biblijos knygų komentarus, dogmatinių poleminių raštų prieš to meto klaidatikius (Origeną, Pelagijų), egzegezės ir istorijos raštų, laiškų. Popiežiaus pavedimu 383 tikrino ir taisė Biblijos lotyniškus vertimus. Vėliau iš originalo kalbų iš naujo išvertė daugumą Senojo Testamento tekstų (baigė 406), suredagavo Psalmyną, kai kurias Antrojo kanono knygas, Naujojo Testamento lotyniškus vertimus. Jeronimo Biblijos vertimas pavadintas Vulgata. Ji buvo priimta kaip kanoninis Vakarų Bažnyčios tekstas, 1546 Tridento susirinkimas ją paskelbė Katalikų Bažnyčios kanoniniu tekstu.

Jeronimas ikonografijoje dažniausiai vaizduojamas su kitais didžiaisiais Bažnyčios Tėvais (Augustinu, Ambraziejumi, Grigaliumi I Didžiuoju), rašantis, atgailaujantis, kaip barzdotas atsiskyrėlis dykumoje. Atributai – liūtas, kaukolė. Dalmatijos ir Liono, mokinių, mokytojų, mokslininkų, vertėjų, asketų, mokslo ir Biblijos draugijų globėjas.

908

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką