jidiš
jdiš (vok. jüdisch – žydų), diš, viena žydų (aškenazių) kalbų. Priklauso vakarų germanų kalbų grupei.
Paplitimas
Europoje vartojama vyresnio amžiaus žmonių, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Izraelyje – chasidų bendruomenių (nuo 19 a. antros pusės–20 a. pradžios), Didžiojoje Britanijoje (po 1933), Pietų Afrikoje ir kitur. Dar vartojama (ir tiriama) mokslo visuomenės Izraelio, Jungtinių Amerikos Valstijų, Prancūzijos, Vokietijos ir kitų valstybių universitetuose. Kalbančiųjų apie 2 mln. (iki II pasaulinio karo apie 11 mln.); daugumai jų jidiš yra antroji kalba.
Istorija
Susiformavo 10–11 a. Vokietijoje (Reino baseino regione). Jidiš pagrindas (apie 80 %) – vidurinių amžių vokiečių aukštaičių ir kitos tarmės, hebrajų ir aramėjų (apie 10 %), vėliau slavų (apie 10 %) kalbų elementai. Seniausi rašto paminklai iš 14 amžiaus. Jidiš gramatinė struktūra artimesnė vokiečių ir slavų kalboms.
Skiriamos 3 tarmės: vakarų, arba Vokietijos, vidurio, arba Lenkijos, ir rytų. Rytų tarms dar skiriama šiaurės rytų, arba litvakų (Lietuvos ir Baltarusijos žydų), ir pietryčių (Ukrainos žydų) patarmės. Išplitusi Rytų Europoje jidiš iki 19 a. buvo dažniausiai vartojama kaip žydų (aškenazių) šnekamoji kalba, vėliau pradėta kurti ir literatūra (žydų literatūra), dėstyta mokyklose, literatūrinis variantas susiformavo 19 a. antroje pusėje iš litvakų patarmės. Jidiš rašomoji kalba sunorminta 20 a. pradžioje.
Jidiš kalba Lietuvoje
1925 Vilniuje įkurtas Žydų mokslo institutas tapo svarbiausiu jidiš tyrimo ir norminimo centru, t. p. tyrė žydų, kalbėjusių jidiš, kultūrą, leido literatūrą šia kalba, sukaupė didelę biblioteką, archyvą (nacių okupacijos metais daug kas išvežta į Vokietiją, kita dalis išsklaidyta ar sunaikinta); po II pasaulinio karo šis institutas tęsia veiklą Niujorke. Vartojamas hebrajų raštas. 20 a. pradžioje 99 % Lietuvoje gyvenusių žydų jidiš laikė gimtąja kalba. Ji buvo dėstoma kai kuriose mokyklose.
Vilniaus universitete 1940–41 veikė Jidiš kalbos ir literatūros katedra, nuo 1999 jidiš dėstoma Istorijos fakultete, 2001 kaip šio fakulteto padalinys įkurtas Vilniaus jidiš institutas.
2917