Searle John Rogers (Džonas Rodžersas Sèrlis) 1932 07 31Denver, Jungtinių Amerikos Valstijų filosofas. Analitinės kalbos filosofijos atstovas. Dr. (1959). Amerikos menų ir mokslų akademijos narys (1977).

Išsilavinimas ir veikla

1949–52 studijavo Viskonsino, 1952–59 – Oksfordo universitete. 1959–2016 dėstė Kalifornijos universitete (Berkeley); profesorius (1967). Amerikos filosofų asociacijos prezidentas (Ramiojo vandenyno pakrantės padalinio, 1989–90). J. R. Searleʼio tyrinėjimų pagrindinės sferos – kalbos filosofija, sąmonės filosofija, veiksmo teorija, socialinė teorija.

Kalbos filosofija

Tyrinėdamas kalbos aktus jungė ir plėtojo J. L. Austino, L. Wittgensteino, H. P. Grice’o ir kitų kalbos filosofų idėjas, tikslino kalbos aktų klasifikaciją ir apibrėžimą. Skyrė ilokucinį (kalbos kaip elgesio funkcijos) ir propozicinį (informacinį) kalbos akto turinį. Ilokuciniai aktai, pasak J. R. Searleʼio, gali būti ir netiesioginiai, ir reiškiami ne pažodžiui (metaforiškai). Ilokucinį turinį siejo su sąmonės intencionalumu, jį suprasti reikia praktinių įgūdžių, vartojimo taisyklių žinojimo. Kūrė ilokucinę logiką.

John Rogers Searle

Sąmonės filosofija

Kritikavo teorijas, tapatinusias sąmonę ir smegenis, ir teorijas, teigusias sąmonės ir kūno dualizmą, bet pripažino sąmonės ir kūno ryšį. Tyrinėdamas dirbtinio intelekto klausimus, kritikavo teorijas, tapatinančias sąmonę ir kompiuterines programas, nes esą kompiuteris gali perduoti tik sintaksinį kalbos turinį, bet ne semantinį.

Racionalumo samprata

Teigė, kad tradicinės veiksmo racionalumo sampratos yra klaidingos. Anot J. R. Searleʼio, tik neracionalūs veiksmai yra tiesiogiai sukeliami įsitikinimų ir norų. Racionalių veiksmų atveju esama atotrūkio tarp norų ir galutinio sprendimo. Šis atotrūkis ir yra laisva valia. Racionalumas įmanomas tik esant galimybei rinktis iš įvairių racionalių ir neracionalių variantų. Priešingai nei manoma, silpna valia yra dažnas reiškinys. Valios laisvė yra būtina prielaida aiškinantis, kaip veikia žmogaus smegenys.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Kalbos aktai (Speech Acts 1969), Išraiška ir prasmė (Expression and Meaning 1979), Intencionalumas: sąmonės filosofijos esė (Intentionality: An Essay in the Philosophy of Mind 1983), Sąmonė, smegenys ir mokslas (Minds, Brains, and Science 1984), Ilokucinės logikos pagrindai (Foundations of Illocutionary Logic, su Danieliu Vandervekenu, 1985), Sąmonės atradimas (The Rediscovery of Mind 1992), Socialinės tikrovės kūrimas (The Construction of Social Reality 1995), Sąmonė, kalba ir visuomenė (Mind, Language and Society 1998), Racionalumas kasdienybėje (Rationality in Action 2001), Sąmonė ir kalba (Consciousness and Language 2002), Laisvė ir neurobiologija (Freedom and Neurobiology 2004), Sąmonė: Trumpas įvadas (Mind: A Brief Introduction 2004), Filosofija naujame amžiuje (Philosophy in a New Century 2008), Kuriant socialinį pasaulį: Žmonių civilizacijos struktūra (Making the Social World: The Structure of Human Civilization 2010), Matyti daiktus tokius, kokie jie yra: Suvokimo teorija (Seeing Things As They Are: A Theory of Perception 2015).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką