Jonas Repšys
Repšỹs Jonas 1930 11 20Baltausiai (Žeimelio vlsč., Šiaulių apskr.) 1976 08 19Palanga (nuskendo), lietuvių filosofas. Dr. (hum. m.; filos. m. kand. 1961).
Išsilavinimas ir pedagoginė veikla
1956 baigė Vilniaus universitetą. Nuo 1959 jame dėstė; docentas (1967). E. Meškausko mokinys.
Tyrimų sritys
Nagrinėjo kultūros ir žmogaus egzistencijos klausimus. Vienas pirmųjų pradėjo tyrinėti egzistencializmą Lietuvoje. Jį vertino nedogmatiškai.
Idėjos
Nelaikė marksizmo ir ateizmo galutinėmis tiesomis, todėl susilaukė partinių funkcionierių aštrios kritikos ir persekiojimų – pašalintas iš Kultūros barų ir Problemų redakcinės kolegijos narių.
Religijos klausimai
Gynė religiją nuo nepagrįsto, vienašališko požiūrio, kad ji yra visų blogybių šaltinis. Pabrėžė žmogiškąją religijos reikšmę – religija teikia silpnam žmogui dvasinės stiprybės, gali būti jam vienintelė paguoda. Primityviai suprantamas ir paverstas savitiksliu ateizmas, pasak J. Repšio, tampa tikėjimo pakaitalu, nauja religija.
Kultūros klausimai
Neigė socialistinės ir kapitalistinės kultūros priešpriešinimą – kultūrą, anot jo, reikia skirti nuo ideologijos. Teigė kultūrų perimamumo principą – kultūra negali būti uždara praeičiai.
Veikalai
Filosofijos istorijos chrestomatijoje (XIX ir XX amžių Vakarų Europos ir Amerikos filosofija 1974), tęstiniuose leidiniuose Filosofija, Problemos ir kitur paskelbė daugiau kaip 60 straipsnių apie M. Heideggerį, K. Jaspersą, S. Kierkegaard’ą, iš etikos, estetikos, filosofijos istorijos, kultūros teorijos.