Edwards Jonathan (Džonatanas Èdvardsas) 1703 10 05East Windsor (Konektikuto valstija) 1758 03 22Princeton (Naujojo Džersio valstija), Jungtinių Amerikos Valstijų filosofas, evangelikų reformatų teologas.

Išsilavinimas ir veikla

1720 baigė Yale’io koledžą (nuo 1887 universitetas). 1727 paskirtas pastoriumi Northamptone (Masačusetso valstija). 1750 už griežtas teologines pažiūras atleistas iš tarnybos. Dirbo misionieriumi indėnų gentyse. Nuo 1757 Naujojo Džersio koledžo (nuo 1896 Princetono universitetas) rektorius.

Idėjos

Dirbdamas pastoriumi sistemino ir aiškino puritonų teologinį mokymą apie žmogaus ir gamtos priklausomybę nuo Dievo. Filosofinėje ir teologinėje teorijoje rėmėsi šv. Augustinu, J. Kalvinu, T. Hobbesu, G. Berkeley. Teigė, kad egzistuoja amžinoji begalinė būtis, kuri yra Dievas. Pritarė 17 a. anglų filosofų sensualistų teiginiui, kad pirminės (erdviškumas, tįsumas, tankis, kietumas) ir antrinės (spalva, skonis) savybės neegzistuoja realybėje, tai tik proto sukurti vaizdiniai. Dievas nuolat kuria pasaulį, todėl šis visiškai nuo jo priklauso, ir žmogaus valios laisvė yra tik iliuzija. Tuo remdamasis neigė priežastingumą. Pasaulis, anot J. Edwardso, yra idėjos, kurias žmogui duoda Dievas. Jis kuria aplinkybes, kurioms esant žmogus gali rinktis, įgyvendinti norus.

Jonathan Edwards (dailininkas Henry Augustus Loop, aliejus, 1860, Princetono universiteto meno muziejus)

Etika

Žmogus iš prigimties yra nuodėmingas, o jo sukurtos visuomenės gyvenimo normos nėra absoliutus gėris. Doru žmogus tampa tik dėl Dievo malonės (kuri yra tikėjimo ir atgailos priežastis).

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Tikras pasakojimas apie nuostabų Dievo darbą (A Faithful Narrative of the Surprizing Work of God 1737), Nusidėjėliai pikto Dievo rankose (Sinners in the Hands of an Angry God 1741), Traktatas apie religinius jausmus (A Treatise Concerning Religious Affections 1746), Evangelijos pateisinančio tikėjimo doktrinos patvirtinimas (A Vindication of the Gospel Doctrine of Justifying Faith 1746), Dieviškųjų idėjų šešėliai arba vaizdai (Images or Shadows of Divine Things 1748), Šiuolaikinių vyraujančių valios laisvės sampratų tyrimas (An Inquiry into the Modern Prevailing Notions of the Freedom of the Will 1754), Traktatas apie tikrosios dorybės prigimtį (A Dissertation Concerning the Nature of True Virtue 1765), Traktatas apie tikslą dėl kurio Dievas sukūrė pasaulį (A Dissertation Concerning The End For Which God Created the World 1765).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką