Angrist Joshua David (Džošua Davidas Ángristas) 1960 09 18Columbus (Ohajo valstija, Jungtinės Amerikos Valstijos), Izraelio ir Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomistas. Lietuvos žydų kilmės (motinos tėvai emigravo iš Lietuvos 1927). Amerikos menų ir mokslų akademijos narys (2006). Dr. (1989).

Išsilavinimas ir darbinė veikla

1982 baigęs ekonomikos bakalauro studijas Oberlino koledže (Ohajo valstija) išvyko į Izraelį, čia atliko privalomąją tarnybą Izraelio kariuomenėje, tarnavo desantininku Libane. 1987 Princetono universitete baigė ekonomikos magistrantūrą, 1989 – doktorantūrą. Nuo 1989 dėstė Harvardo universitete, nuo 1991 Jeruzalės žydų universitete, nuo 1996 dėsto Masačusetso technologijos institute, profesorius (1998). Nuo 1994 yra ir Nacionalinio mokslinių tyrimų biuro mokslo darbuotojas. Daugelio ekonomikos žurnalų vienas redaktorių, redakcinių kolegojų narys.

Joshua Angrist

Mokslinė veikla

Mokslinių darbų pagrindinės kryptys: ekonometrija, darbo ekonomika, imigracija, miesto ekonomika, švietimo reformos.

J. D. Angristas, tirdamas viešosios politikos poveikį visuomenės gyvenimui ir socialinių aplinkybių pokyčius parodė, kad daug duomenų pateikia natūralūs eksperimentai, iš jų galima padaryti tikslias išvadas apie priežastį ir padarinį, įvertinti situacijas, kai įvairios žmonių grupės pradeda elgtis skirtingai dėl atsitiktinių įvykių ar politinių pokyčių. Įprasta atlikti dirbtinius eksperimentus (pvz., organizuoti apklausas, pateikti užduotis tiriamiesiems), tačiau negalima gautų rezultatų palyginti su tais, kurie būtų, jeigu tiriamieji elgtųsi kitaip, nes dažnai nežinoma, kokie būtų rezultatai esant kitokioms sąlygoms. Naudojant natūralius eksperimentus nesikišama į procesus, stebima, kas vyksta, kaip tiriamieji elgiasi, kokius sprendimus priima, tada įvertinama situacija ir daromos išvados.

J. D. Angristas, remdamasis natūraliais eksperimentais, tyrė, kaip privalomojo mokymo pratęsimas veikia moksleivių skaičių mokyklose, kokie veiksniai lemia mokymąsi. Nagrinėdamas Izraelio mokyklų klasių dydžius ir mokymosi paskatas nustatė, kad sumažėjus mokinių skaičiui klasėje gerokai pagerėjo testų rezultatai, piniginės paskatos pagerino mergaičių mokymosi rezultatus, bet buvo neveiksmingos berniukams. Pastebėjo, kad Maroke pakeitus mokomąją kalbą iš prancūzų į arabų ne tik pablogėjo prancūzų kalbos rašymo įgūdžiai, bet ir sumažėjo jaunimo noras tęsti mokslus. Ištyręs Vietnamo karo veteranų viso gyvenimo pajamas nustatė, kad jos 15 % mažesnės nei kitų.

Veikalai

Paskelbė mokslinių straipsnių ekonomikos žurnaluose.

Svarbiausi veikalai (su Jörnu-Steffenu Pischke): Dažniausiai nekenksminga ekonometrija: Empiriko kompanionas (Mostly Harmless Econometrics: An Empiricistʼs Companion 2009), Metrikos įvaldymas: Kelias nuo priežasties iki padarinio (Mastering ʼMetrics: The Path from Cause to Effect 2014).

Apdovanojimai

Nobelio ekonomikos premija (2021, su D. E. Cardu ir G. Imbensu).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką