Jungtinių Amerikos Valstijų lietuvių bendruomenė

Jungtnių Amèrikos Valstjų lietùvių bendrúomenė (Lithuanian American Community), Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) lietuvių organizacija, vienijanti įvairių politinių pažiūrų JAV gyvenančius lietuvius ir lietuvių kilmės JAV piliečius. Įregistruota 1952. Priklauso Pasaulio lietuvių bendruomenei. Įkurta siekiant aktyviai dalyvauti JAV gyvenime ir įsitraukti į jų kovą su komunizmu, išlaikyti lietuvybę, palaikyti ryšius su lietuviais kituose kraštuose, remti Lietuvos laisvinimo darbą. Pagal 1951 susitarimą su Amerikos lietuvių taryba (ALT; jos pagrindiniai tikslai – politiniai) bendruomenė turėjo labiau rūpintis JAV lietuvių kultūros ir švietimo reikalais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę (1990) pagrindiniu JAV lietuvių bendruomenės uždaviniu tapo Lietuvos Respublikos rėmimas, rūpinimasis lietuvių kultūros, švietimo, lietuvybės išlaikymo Jungtinėse Amerikos Valstijose reikalais.

Krašto valdybos ir Tarybos nariai su Lietuvos atstove JAV A. Plepyte (aštunta iš kairės, šeštas – Krašto valdybos pirmininkas Arvydas Urbonavičius; 2021, Čikaga)

JAV gyvenantys lietuviai trejiems metams renka bendruomenės Tarybą (60 rinktų narių, 10 apygardų pirmininkai). Tarybai vadovauja prezidiumas (renka pirmininką, 1 lentelė). Taryba renkasi bent kartą per metus, nustato organizacijos veiklos kryptis ir būdus, priima ir keičia įstatus. Vyriausioji vykdomoji institucija yra Krašto (iki 1973 – Centro) valdyba; ją suformuoja Tarybos trejiems metams išrinktas Krašto valdybos pirmininkas (2 lentelė), tvirtina Taryba. Krašto valdyba turi 5 tarybas: Švietimo, Ekonominių reikalų, Socialinių reikalų, Visuomeninių reikalų, Kultūros, Religinių reikalų. Į Krašto valdybą pagal pareigas įeina JAV lietuvių jaunimo sąjungos (įkurta 1973) pirmininkas. Prie Tarybos veikia 11 komisijų. Bendruomenė turi Kontrolės ir Konfliktų sprendimo komisijas. JAV lietuvių bendruomenės teritoriniai administraciniai vienetai yra apylinkės, sujungtos į apygardas. 2022 buvo 52 apylinkės, 10 apygardų (Amerikos Kryžkelių, Konektikuto, Floridos, Mičigano, Naujos Anglijos, Niujorko, Ohajo, Pietryčių, Vakarų, Vidurio Vakarų). Bendruomenės veikla finansuojama iš narių solidarumo mokesčio, aukų, Lietuvių fondo (įkurtas 1961; 2021 skyrė daugiau kaip 500 000 JAV dolerių), Kazickų šeimos fondo (įkurtas 1998) lėšų.

Krašto valdybos ir Tarybos nariai su Lietuvos atstove JAV A. Plepyte (aštunta iš kairės, šeštas – Krašto valdybos pirmininkas Arvydas Urbonavičius; 2021, Čikaga)

JAV lietuvių bendruomenės veikėjų grupė (iš kairės): dr. J. K. Valiūnas, dr. P. Vileišis, B. Raugas, A. Gečys (Hartfordas, 1977)

Naujosios emigrantų bangos nariai įtraukdavo į apylinkių kūrimą ir anksčiau atvykusius lietuvius, steigiamieji susirinkimai neretai vykdavo lietuvių parapijų salėse ar lietuvių klubuose. Dažnai senieji išeiviai tapdavo apylinkių pirmininkais, naujieji – vykdomaisiais vicepirmininkais ar sekretoriais. Didesnių lietuvių telkinių veikėjai steigė apygardas (dažnai atitiko JAV administracinį teritorinį suskirstymą). 1952–55 buvo įkurta 60 apylinkių, jos sutelktos į 8 apygardas. 1955 surengti pirmieji tarybos rinkimai. Vadovauti kultūrinei veiklai 1951 įsteigtas Kultūros fondas, nuo 1968 – Kultūros taryba. Kultūros taryba rūpinosi (iki 1970) lietuvių literatūros, lituanistinių vadovėlių leidimu, 1956–94 vadovavo Pasaulio lietuvių archyvui (nuo 1994 archyvą administruoja Lituanistikos tyrimo ir studijų centras).

Rengia JAV ir Kanados lietuvių dainų šventes (1956–71 surengta 7), tautinių šokių šventes (kartu su Kanados lietuvių bendruomene ir Tautinių šokių institutu; 1963–2022 surengta 15), teatro festivalius (1968–2000 surengta 10), kasmetinę Premijų šventę (nuo 1980; teikiamos premijos geriausiems literatūros, teatro, muzikos, dailės kūrėjams, žurnalistams, radijo ir kultūros darbuotojams, mokytojams, lituanistinėms mokykloms; remia Lietuvių fondas), Mokslo ir kūrybos simpoziumus (1969–2019 surengta 16; nuo 1991 kas antras vyksta Lietuvoje), Jaunųjų talentų konkursus, nuo 1990 – Lietuvos menininkų pasirodymus, parodas, 1991 surengė Lietuvių muzikos festivalį (didžiausias iki tol JAV lietuvių kultūrinis renginys).

Lietuvių tautinių šokių šventė (1984, Richfieldas, Ohajo valstija)

Iš Lietuvių mokytojų sąjungos Amerikoje 1959 išsirituliojusi JAV lietuvių bendruomenės Švietimo taryba rūpinasi JAV lietuvių švietimu, steigia lituanistines mokyklas, jas inspektuoja, organizuoja mokytojų tobulinimosi kursus, rengia programas, leidžia vadovėlius ir mokymo priemones, 1968–91 leido žurnalą Švietimo gairės, 1994 iš Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo Vargdienių seserų kongregacijos (vargdienių seserys) perėmė vaikų žurnalo Eglutė leidimą. Nuo 2010 kasmet organizuojama Lietuvių išeivijos studentų stažuotės (LISS) Lietuvos įmonėse ir valstybės įstaigose, studentai taip pat susitinka su Lietuvos politikos ir verslo lyderiais, dalyvauja kulūros renginiuose.

JAV lietuvių bendruomenės delegacija 1975 pas Šv. Tėvo apaštališkąjį delegatą arkivyskupą L. Raimondi (iš kairės): R. Česonis, A. Gečys, J.Gaila, arkivyskupas L. Raimondi, prelatas P. Silvinskas, R. Bublys ir kunigas K. Pugevičius

1971 visuomeninei ir politinei veiklai koordinuoti sudaryta JAV lietuvių bendruomenės Visuomeninių reikalų taryba: dėl SSRS įvykdytos Lietuvos okupacijos ir aneksijos ji rengė lietuvių atstovų susitikimus su JAV valdžios pareigūnais, siuntė delegacijas į Baltuosius Rūmus, Valstybės departamentą, Kongresą, spausdino leidinius apie Lietuvoje SSRS valdžios vykdomus žmogaus teisių pažeidimus (1972–86 leistas metraštis The Violations of Human Rights in Soviet Occupied Lithuania). JAV lietuvių bendruomenė kartu su JAV estų ir latvių organizacijomis pasiekė, kad nuo 1975 iš Miuncheno būtų pradėtos transliuoti Laisvės radijo laidos lietuvių kalba (1983 perkelta į Laisvosios Europos radiją). Visuomeninių reikalų taryba t. p. rūpinosi išsaugoti Lietuvos diplomatinę tarnybą (dar Jungtinių Amerikos Valstijų santykiai su Lietuva).

Dėl JAV lietuvių bendruomenės politinio aktyvumo pašlijo jos santykiai su ALT, o sustiprėjus šios įtakai Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto taryboje ir valdyboje – ir su Vyriausiuoju Lietuvos išlaisvinimo komitetu. Bendradarbiavimas su šiomis organizacijomis nutrūko. ALT iniciatyva 1981 buvo įsteigta vadinamoji Reorganizuota JAV lietuvių bendruomenė. Iki 1986 JAV lietuvių bendruomenė ir Reorganizuota lietuvių bendruomenė bylinėjosi JAV teismuose dėl vardo pasisavinimo. 1986 12 sutarta sujungti abi bendruomenes.

Lietuvos Sąjūdžio, nepriklausomybės atkūrimo ir pasaulinio pripažinimo, ekonominės blokados laikotarpiu ryšiams su Lietuva stiprinti ir su JAV įstaigomis palaikyti Vašingtone veikė 1989 įkurta JAV lietuvių bendruomenės įstaiga, 1990 Čikagoje – Politinės veiklos koordinacinis komitetas, 1991 Filadelfijoje – JAV lietuvių bendruomenės komunikacijos centras; šios įstaigos perėmė dalį Visuomeninių reikalų tarybos pareigų, koordinavo JAV lietuvių politinę veiklą. 1991 Visuomeninių reikalų taryba perėmė Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto ir jo Lietuvių informacijos biuro Vašingtone funkcijas.

JAV lietuvių bendruomenei senstant reikėjo rūpintis socialiniais reikalais. 1980 įsteigta bendruomenės Socialinių reikalų taryba nuo 1983 leidžia žurnalą Pensininkas (išeina 6 numeriai per metus, iki 2003 redaktorius K. Milkovaitis, vėliau redakcinė kolegija), rūpinasi Lietuvių sodyba Clevelande (įkurta 1983), lietuvių centru ir restoranu Seklyčia Čikagoje (čia po 1990 vyksta informaciniai renginiai naujiesiems lietuvių imigrantams), rengia radijo programą Margutis II, konferencijas Pagalba Lietuvai (1992–99 įvyko 3), 1991 įkūrė komitetą Lietuvos vaikų viltis (rūpinasi neįgalių vaikų iš Lietuvos gydymu JAV), 1993 komitetą Lietuvos našlaičių globa (šelpia daugiau kaip 1000 Lietuvos našlaičių, iki 2003 surinkta apie 2 mln. JAV dolerių), 1995 fondą Lietuvos partizanų globa (remia buvusių partizanus, jų šeimas), 1999 komitetą Vaikai (rūpinasi vaikų iš Lietuvos įvaikinimu). Jungtinėse Amerikos Valstijose lietuviai buvo įkūrę daugiau kaip 100 lietuviškų parapijų.

ALT ir JAV lietuvių bendruomenės Krašto valdybos narių grupė Lemonte: iš kairės – sėdi A. Sakalaitė, M. Marcinkienė, A. Gečys, S. Kuprys, T. Gečienė, S. Daulienė, stovi J. Polikaitis, P. Buchas, J. Krutulis, S. Dubauskas, V. Motušis, dr. R. Kriaučiūnas, J. Gaižutis, J. Ardys, P. Jurkus (2000)

1982 įsteigta JAV lietuvių bendruomenės Religinių reikalų taryba iš dalies koordinuoja lietuvių katalikų bendrą religinę veiklą. Ji koordinavo JAV lietuvių parapijų metų (1982 paskelbė bendruomenė, Amerikos lietuvių Romos katalikų federacija, Kunigų vienybė, Amerikos lietuvių Romos katalikių moterų sąjunga, Lietuvos vyčiai, Ateitininkų federacija ir Lietuvių katalikų tarnyba), Šv. Kazimiero 500 mirties metinių minėjimo JAV ir Vatikane (1984), Lietuvos krikšto 600 metų (1987) renginius. Religinių reikalų taryba t. p. rūpinosi Lietuvoje slapta leistos Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos ir kitos pogrindžio spaudos platinimu JAV, palaikė ryšius su lietuvių išeivių sielovados tarnyba.

JAV, t. p. lietuvių išeivijos ekonominiams ryšiams su Lietuva plėsti 1992 įkurta JAV lietuvių bendruomenės Ekonominių reikalų taryba 1993 Los Andžele surengė Jungtinių Amerikos Valstijų–Lietuvos verslo konferenciją ir Prekybos parodą.

1995–2007 Lietuvos Respublikos Seime veikė Seimo ir JAV lietuvių bendruomenės komisija (iki 2002 Seimo ir JAV lietuvių bendruomenės atstovų komisija), kuri siekė puoselėti Lietuvoje ir JAV gyvenančių lietuvių bendradarbiavimą, rūpinosi abipuse pagalba ir parama, keitėsi mokslo, kultūros ir kita informacija, Seimui ir kitoms valstybės institucijoms teikė pasiūlymus, kurie stiprintų valstybingumą ir demokratinių tradicijų bei institucijų plėtrą. Komisija posėdžiavo ne rečiau kaip du kartus per metus, ją sudarė visų Seimo frakcijų atstovai ir 5 JAV lietuvių bendruomenės tarybos nariai, vadovavo du pirmininkai (po vieną rinko Seimo frakcijų ir JAV lietuvių bendruomenės atstovai). Nuo 2007 veiklą tęsia Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija.

1955–63 JAV lietuvių bendruomenė leido biuletenį Amerikos lietuvių bendruomenė (jį 1963 pakeitė Pasaulio lietuvių bendruomenės leidžiamas Pasaulio lietuvis), nuo 1977 anglų kalba leidžia žurnalą Bridges (jis siunčiamas Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso nariams), 2013–19 leido žurnalą JAV lietuvių bendruomenės naujienos (6 numeriai per metus).

1

2

-JAV lietuvių bendruomenė

L: JAV LB penki dešimtmečiai Vilnius 2003.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką