Jungtinių Tautų pramonės plėtros organizacija

Jungtnių Taut prãmonės plėtrõs organizãcija (United Nations Industrial Development Organization, UNIDO), Jungtinių Tautų specializuotoji įstaiga. Įkurta 1964. Būstinė Vienoje. Jungtinių Tautų pramonės plėtros organizacijos konstitucija priimta 1979 (Lietuva prisijungė 1991, denonsavo – 2011). Jungtinių Tautų pramonės plėtros organizacijos paskirtis – žmonijos gyvenimo sąlygų gerinimas ir visuotinės gerovės skatinimas siūlant ekonomiškai silpnų ir pereinančių į rinkos ekonomiką šalių pramonės plėtrai tinkamiausius sprendimus.

Veiklos rūšys: operacinė (techninė pagalba ekonomiškai silpnoms ir pereinančioms į rinkos ekonomiką šalims), pagalbinė (informacijos, susijusios su pramonės plėtra ir industrializacija, rinkimas, apdorojimas, skleidimas, taip pat pramonės plėtros ir industrializacijos problemų tyrimas bei tarptautinių konferencijų ir seminarų, skirtų šiems klausimams nagrinėti, rengimas).

Jungtinių Tautų pramonės plėtros organizacijos institucinė struktūra: Generalinė konferencija (visų narių atstovai), Pramonės plėtros taryba (vadovauja organizacijos veiklai), Sekretoriatas. 2016 pabaigoje Jungtinių Tautų pramonės plėtros organizacijos narės buvo 170 valstybių. Pagal valstybės ekonominės raidos lygį, priklausomybę tam tikram regionui ir ekonominę sistemą valstybės suskirstytos į 4 grupes: A grupei priklauso 99 ekonomiškai silpnos Afrikos, Azijos ir Ramiojo vandenyno šalys, B – 21 ekonomiškai stipri Europos, Šiaurės Amerikos valstybė, C – Lotynų Amerikos ir Karibų jūros baseino 32 valstybės, D – 20 buvusių SSRS ir sovietinio bloko valstybių, reformuojančių savo ekonominę sistemą.

Lietuva į Jungtinių Tautų pramonės plėtros organizaciją įstojo 1991 (D grupė), bet dėl finansinių skolų organizacijai nuo 1997 balso teisė buvo suspenduota, 2012 Lietuva išstojo iš šios organizacijos.

681

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką