Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras

Jungtnių Taut vyriáusiojo pabgėlių reikal komisãro biùras, (The Office of the United Nations High Commissioner for Refugees), UNHCR, Jungtinių Tautų specializuotoji įstaiga. Būstinė Ženevoje, atstovybės veikia daugelio valstybių sostinėse ir konfliktų rajonuose; Stokholme veikia Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro Regioninis biuras Baltijos ir Šiaurės šalims (Lietuvoje dirba šio Regioninio biuro koordinatorė). 18 885 darbuotojai 136 šalyse ir teritorijose (2021; 91 % jų dirba regionuose, dalis itin pavojingomis ir sudėtingomis sąlygomis). Vyriausiasis komisaras Filippo Grandi (nuo 2016; 11‑asis vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras; lentelė).

Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro būstinė Ženevoje

1

Tikslas – ginti pabėgėlių teises ir padėti jiems materialiai, rūpintis jų grįžimu į buvusią gyvenamąją vietą ir (arba) įkurdinti naujose vietose. Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro veiklai vadovauja Vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras, kurį 5 metų kadencijai (gali būti perrinktas antrai kadencijai) renka Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro programą tvirtina vykdomasis komitetas, susidedantis iš 72 valstybių-narių atstovų. Už savo darbą kiekvienais metais atsiskaito Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai. Bendradarbiauja su giminingomis Jungtinių Tautų organizacijomis: Jungtinių Tautų vaikų fondu, Pasauline maisto produktų programa, Pasaulio sveikatos organizacija ir kitomis, t. p. su Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus komitetu, Tarptautine migracijos tarnyba ir nevalstybinėmis organizacijomis.

Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro veikla finansuojama iš savanoriškų įnašų, nevalstybinių organizacijų ir privačių asmenų įnašų; iš Jungtinių Tautų biudžeto 2020 gavo tik 1 % savo lėšų (40,1 mln.). 2020 Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro biudžetas sudarė 9,131 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių (svarbiausi donorai Jungtinės Amerikos Valstijos – 1 973 mln., Europos Sąjunga – 522 mln., Vokietija – 446 mln., Jungtinė Karalystė – 134 mln., Japonija – 126 mln., Švedija – 124 mln., Lietuva – 55 tūkstančiai).

Organizacija įkurta 1950. Iš pradžių daugiausia rūpinosi pabėgėliais Vakarų Europoje, vėliau – Artimuosiuose Rytuose, Pietryčių Azijoje, šiuo metu – Afrikoje, Azijoje. 1950–2015 Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras suteikė paramą daugiau kaip 54 mln. žmonių iš daugiau kaip 120 pasaulio valstybių. 1954 įsteigė Nanseno premiją už nuopelnus ginant pabėgėlių teises arba jiems padedant. Nobelio taikos premija (1954, 1981).

-Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką