Jùrgis 3 a.Kapadokija apie 300Lida (Palestina) ar Nikomedija (dabar Turkija), šventasis kankinys (šventė – balandžio 23). Manoma, buvo kilmingas karys. Apie jo gyvenimą ir kankinystę išlikę tik legendų. Pasak vienos, imperatoriui Diokleciano už krikščionybę persekiojamam Jurgiui pasirodė Jėzus Kristus ir išpranašavo 7 metus kankinystės, per juos jis 3 kartus mirsiąs ir vėl prisikelsiąs. Labiausiai paplitusi legenda apie Jurgio kovą su slibinu, gyvenančiu ežere prie Silenos (Libija). Miesto gyventojai privalėjo kasdien aukoti jam gyvulius, o kai jų nelikę – sūnus ir dukteris. Kartą burtas krito karaliaus dukteriai (Bažnyčios įvaizdis). Tris kankinystes jau iškentėjęs Jurgis su kryžiumi pažymėta ietimi slibiną nugalėjo ir pažadėjo jį nužudyti, jei miestiečiai įtikėsią Jėzų Kristų ir pasikrikštysią. Jurgis įkūnijo eschatologinį arkangelo Mykolo, kovojančio su piktąja dvasia, įvaizdį; tapo į kryžiaus žygius vykstančių riterių idealu. jurgis pradėtas gerbti Rytuose, vėliau kryžiuočiai kultą išplatino ir Vakaruose.

Jurgis (dailininkas P. Bordone, Šv. Jurgis ir drakonas, aliejus, medis, apie 1525, Vatikano pinakoteka)

Jurgis (medis, nežinomas lietuvių liaudies menininkas, Pikteikiai, Klaipėdos rj., saugoma Lietuvos nacionaliniame muziejuje)

Lietuvoje Jurgis – vienas populiariausių šventųjų, kaime švenčiamos tradicinės Jurginės, išliko nemaža medinių skulptūrų. Vaizduojamas kaip riteris ant žirgo ir smeigiantis ietimi slibiną. Tikima, saugo nuo visų ligų, žemės ūkio šalyse – arklių ir kitų gyvulių globėjas. Anglijos, Sakartvelo, Graikijos, Serbijos, daugelio kitų šalių ir miestų globėjas, Lietuvos vienas globėjų.

908

-šv. Jurgis; - Jurgis šventas;

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką