juridinis asmuo
jurdinis asmuõ, asmuõ (lot. persona), įmonė, įstaiga ar organizacija, turinti savo pavadinimą ir galinti savo vardu įgyti bei turėti teises ir pareigas, būti ieškovu ar atsakovu teisme.
Lietuvoje pagal Civilinį kodeksą (2000, įsigaliojo 2001) juridiniai asmenys skirstomi į viešuosius ir privačiuosius. Viešieji juridiniai asmenys yra valstybės, savivaldybės ar jų institucijų bei asmenų, nesiekiančių naudos sau, įsteigti juridiniai asmenys, kurių tikslas – tenkinti viešuosius interesus. Privačių juridinių asmenų tikslas – tenkinti privačiuosius interesus. Juridinis asmuo gali turėti ar įgyti turto, kurį valdo, naudoja ir juo disponuoja nuosavybės ar patikėjimo teise.
Juridinio asmens buveine laikoma ta vieta, kurioje yra nuolatinė jo valdomoji institucija. Juridinis asmuo gali steigti struktūrinius padalinius – filialus ar atstovybes. Pagal pavadinimą juridinį asmenį galima atskirti nuo kitų juridinių asmenų. Pavadinimas yra juridinio asmens nuosavybė, bet jis negali būti parduotas ar kitaip perduotas kito asmens nuosavybėn atskirai nuo juridinio asmens. Juridinio asmens pavadinimas atskirai neregistruojamas ir yra saugomas nuo tos dienos, kai Juridinių asmenų registrui (juridinis asmuo privalo būti įregistruotas) pateikiamas prašymas įregistruoti juridinį asmenį, arba nuo teisės akto priėmimo (viešieji juridiniai asmenys gali veikti pagal įstatymą ar pagal valstybės ar savivaldybės institucijos priimtą teisės aktą dėl viešojo juridinio asmens steigimo).
Juridinis asmuo veikia pagal savo steigimo dokumentus: juridinio asmens įstatus, steigimo sandorį arba bendruosius nuostatus. Juridinis asmuo gali būti steigiamas ribotam ar neribotam laikotarpiui (laiko riba gali būti nurodyta kaip data arba kaip tam tikrų sąlygų buvimas ar nebuvimas). Juridinio asmens steigėju gali būti ir fizinis, ir juridinis asmuo, sudaręs sandorį įsteigti juridinį asmenį. Juridinis asmuo laikomas įsteigtu nuo jo įregistravimo Juridinių asmenų registre. Juridiniai asmenys įgyja civilines teises, prisiima civilines pareigas ir jas įgyvendina per savo institucijas, kurios sudaromos ir veikia pagal įstatymus ir steigimo dokumentus. Juridinis asmuo gali šaukti dalyvių susirinkimą (pvz., akcininkų, visuomeninės organizacijos narių), turėti priežiūros (pvz., revizijos komisiją) ir valdymo (pvz., valdybą, generalinį direktorių, prezidentą) institucijas. Juridinio asmens veikla baigiasi jį išregistravus iš Juridinių asmenų registro, jį likviduojant arba reorganizuojant.