Jūrų arbitražas
Jrų arbitrãžas, šalių ginčus dėl Jūrų teisės konvencijos nuostatų pažeidimų nagrinėjanti institucija. Įsteigta 1982 pagal Jūrų teisės konvenciją (1982, Lietuvoje įsigaliojo 2003). Bet kuri valstybė Konvencijos narė gali pateikti prašymą ginčą nagrinėti Jūrų arbitraže. Kiekvienam ginčui sudaromas atskiras arbitražas, jo vieta priklauso nuo šalių susitarimo, o jei šalys dėl to nesusitarė, arbitražas pats nusistato savo darbo vietą ir tvarką. Arbitrų sąrašą sudaro ir tvarko Jungtinių Tautų Generalinio sekretoriaus tarnyba.
Kiekviena valstybė paskiria keturis nepriekaištingos reputacijos teisėjus, turinčius darbo jūrų teisės srityje patirtį. Jei ginčo šalys nesutaria kitaip, arbitražą sudaro 5 nariai: procesą inicijuojanti šalis skiria 1 arbitrą, kuris dažniausiai yra jos pilietis, kita ginčo šalis taip pat skiria 1 arbitrą, kiti 3 arbitrai skiriami ginčo šalių susitarimu.
Jūrų arbitražo sprendimai priimami balsų dauguma. Jei ginčas kyla dėl Jūrų teisės konvencijos straipsnių, reglamentuojančių žvejybą, jūrų aplinkos apsaugą ir išsaugojimą, mokslinius jūros tyrimus ir laivybą, taikymo, tokius ginčus gali nagrinėti tik Specialusis arbitražas. Šio arbitražo nariai paskiriami pagal išvardytas sritis, kiekviena valstybė Konvencijos narė į arbitrų sąrašą skiria po 2 narius. Arbitražą sudaro 5 nariai, iš kurių po 2 narius skiria ginčo šalys. Arbitražo pirmininkas (penktasis narys) skiriamas ginčo šalių susitarimu.
777