Elistos meno mokyklos mokinių ansamblis groja kalmukų liaudies instrumentais (2022)

kalmùkai (savivardis chalmg), Europos tauta. Artimi oiratams, mongolams, buriatams. Gyvena Kalmukijoje, kitose Rusijos Federacijos srityse ir respublikose (2021 gyventojų surašymo duomenimis, 179 547), Kirgizijoje, Kazachijoje, Bulgarijoje, Kinijoje, Serbijoje, Prancūzijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Iš viso 21 amžiaus pradžioje buvo apie 190 000 kalmukų. Priklauso mongolidų rasei. Kaba kalmukų kalba. Dauguma tikinčiųjų – budistai (Tibeto budistai nuo 13 amžiaus).

Gyvensena

Pagrindiniai tradiciniai verslai: klajoklinė gyvulininkystė (avys, arkliai, galvijai, ožkos, kupranugariai), žemdirbystė ir žvejyba. Tradiciniai amatai: metalo, odos, medienos apdirbimas. Liaudies menas panašus į mongolų, juntama tiurkų tautų įtaka.

Tradiciniai būstai: jurta, žeminė. Tradicinės gyvenvietės ulusai buvo apvalaus plano. 19 amžiuje atsirado linijinių sėsliųjų kalmukų gyvenviečių.

Gausus folkloras (garsiausias paminklas – Džangaro epas).

Istorija

13 amžiuje kalmukų protėviai oiratai išsiskyrė iš senovės mongolų. 14 amžiuje susiformavo oiratų genčių sąjunga, 17 amžiuje – Oiratų chanatas (1758 prijungtas prie Kinijos). 17 amžiuje dalis oiratų (tiurkų kalba chalmg – likutis, kas liko) persikėlė į Rusiją (iš pradžių į Pietvakarių Sibirą, vėliau – Embos, Uralo, Volgos ir Dono tarpupį) ir pripažino caro valdžią; buvo sukurtas vasalinis Kalmukų chanatas (panaikintas 1771). Be oiratų, kalmukų etnogenezėje dalyvavo tiurkai ir rusai (pabėgę iš dvarų baudžiauninkai). Saugodami Rusijos pietines sienas kalmukai 17–18 amžiuje nuolat kovojo su kazachais, turkmėnais, Šiaurės Kaukazo tautomis. Dalis kalmukų, apsigyvenusių tarp Dono ir Uralo, 18 amžiuje priėmė stačiatikybę ir buvo priskirti kazokų luomui. 1771 maždaug pusė kalmukų, norėdami išsivaduoti iš Rusijos valdžios, bandė grįžti į senąją tėvynę (dabar Šiaurės vakarų Kinija ir Vakarų Mongolija), ją pasiekė tik maža dalis (dauguma žuvo per susirėmimus su kazachais). Likusieji Rusijos imperijoje pasitraukė į pietvakarius nuo Volgos ir išstūmė iš ten nogajus (Kalmukijos istorija).

Kalmukai Lietuvoje

2021 Lietuvos statistikos departamento atlikto gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 10 kalmukų.

2840

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką