Kalnelio piliakalnis
Kalnẽlio pliakalnis, piliakalnis su gyvenviete Joniškio rajono savivaldybės teritorijoje, Kalnelio kaimo (Joniškio seniūnija) šiauriniame pakraštyje, Sidabros kairiajame krante.
Piliakalnis
Kalnelio piliakalnio šlaitai 4–6 m aukščio. Aikštelė ovali, 70 × 45 m dydžio. Į šiaurę nuo Kalnelio piliakalnio, už griovio, ant apie 3 m aukščio kalvelės yra papilys. Jo aikštelė ovali, 130 × 40 m dydžio. Kalnelio piliakalnio pietinėje ir šiaurinėje papėdėse buvo 4 m pločio, 2 m gylio griovys (užslinkęs). Piliakalnyje stovėjo žiemgalių Sidabrės pilis Sidabra, paskutinė, kurią užėmė kryžiuočiai. 1289 ir 1290 Vokiečių ordinas puolė pilį; 1290, pasitraukus gyventojams, sudegino. Ant piliakalnio 1526 buvo pastatyta medinė bažnyčia ir įsteigtos kapinės (užima ir papilį). Kalnelio piliakalnis datuojamas 5–13 amžiumi.
Kalnelio piliakalnis ir koplyčia
Papėdės gyvenvietė
Nuo Kalnelio piliakalnio į vakarus, pietus ir rytus yra papėdės gyvenvietė (1990 tyrė Algimantas Merkevičius). Nustatyta, kad papėdę juosė 4 m pločio ir 2 m gylio griovys. Kultūrinis sluoksnis apie 0,9 m storio. Rasta grublėtos ir žiestos keramikos, sidabrinis lydinys, žalvarinio kalavijo makščių apkalo fragmentų, pasaginės segės ruošinys, geležinių peilių, pentinų, yla, juvelyro plaktukas.
Dvarvietė
Kalnelio dvarvietė, klaidingai laikyta piliakalniu (1988)
Ilgą laiką manyta, kad į pietus nuo Kalnelio piliakalnio, prie Sidabros ir Vilkiaušio santakos, buvo antras piliakalnis; nustatyta, kad tai 16–18 amžiaus dvarvietė (tyrinėtojai aptiko 16 amžiaus kultūrinį sluoksnį).
227
Sidabra; Sidabrės piliakalnis; Sidabrė