Kanados Arktinis salynas

Kanãdos Árktinis salýnas (angl. Canadian Arctic Archipelago, pranc. L’Archipel de l’Arctique Canadien) yra Arkties vandenyne, prie Šiaurės Amerikos žemyno šiaurinių krantų. Priklauso Kanadai (Nunavuto administraciniam regionui ir Šiaurės Vakarų teritorijoms). Plotas 1,3 mln. km2. Apie 18 000 gyventojų; daugiausia eskimų. Didžiausios salos (plotas tūkst. km2): Baffino Žemė (507), Viktorijos sala (217), Ellesmere’o sala (196).

Nuo žemyno salas skiria siauri sąsiauriai (Hudsono, Foxe’o, Simpsono, Dease’o, Dolphino ir Uniono, kiti) ir įlankos (Foxe’o baseinas, Boothijos, Coronationo, Amundseno įlanka). 4 sąsiaurių (MacClure’o, Melville’io, Barrow ir Lancasterio) grandinė, dar vadinama Parry sąsiauriu, ištįsusi iš vakarų į rytus apie 1400 km, skiria salyną į šiaurinę ir pietinę dalį, jungia Beauforto ir Baffino jūras. Į pietus nuo Parry sąsiaurio yra Bankso sala, Viktorijos, Velso Princo sala, Karaliaus Vilhelmo, Somerseto sala, Baffino Žemė, daug mažų salų; į šiaurę – Karalienės Elžbietos salos, kurias sudaro Parry salynas (didžiausios salos: Princo Patriko sala, Melville’io sala, Bathursto sala, Makenzie Kingo, Bordeno, Cornwallio), Sverdrupo salos (didžiausios: Ellef Ringneso sala, Axelio Heibergo sala, Amund Ringneso), Cornwalliso, Devono sala, Ellesmere’o sala (Kanada. Žemėlapis).

Kanados Arktinio salyno pietinės ir rytinės salos yra Šiaurės Amerikos platformos dalis. Salyno paviršius aukštėja iš pietvakarių į šiaurės rytus; rytuose iškilęs Kanados skydo pakraštys. Rytinės ir šiaurės rytinės salos (Baffino Žemė, Devono ir Ellesmere’o sala) kalnuotos, susidariusios daugiausia iš kristalinių uolienų. Ellesmere’o salos didžiausias aukštis 2926 m, Baffino Žemės 2591 m, Axelio Heibergo salos 2134 m; viršūnės apledėjusios, krantai išraižyti gilių fjordų. Šiaurės vakarinės salos daugiausia žemos, lyguminės, iš purių jūrinių nuosėdų. Pietinės dalies salose (Melville’io, Bankso, Viktorijos, Somerseto) yra plynaukščių, kalvotų aukštumų, kalnagūbrių (500–700 m aukščio); vyrauja nuosėdinės uolienos, yra vulkaninių.

Melville’io, Sverdrupo salose yra gamtinių dujų, Baffino Žemėje, Cornwalliso saloje – geležies, cinko, švino rūdų.

Klimatas subarktinis, Ellesmere’o saloje arktinis; Baffino Žemės rytuose jūrinis, kritulių 400–500 mm per metus, kitur žemyninis, kritulių 70–200 mm. Sausio vidutinė temperatūra nuo –30 iki –40 °C, liepos nuo 0 iki 5 °C, Viktorijos saloje iki 8 °C. Temperatūros minimumas –55 °C. Didelius plotus užima ledynai ir sniegynai. Ellesmere’o salos krantuose yra šelfinių ledynų. Daugiametis įšalas. Arktinės dykumos. Pietinės dalies salose tundra. Poliarinė gyvūnija.

Daugiausia apgyventa Baffino Žemė; joje yra Nunavuto administracinis centras Iqaluitas (5200 gyventojų, 2001) – didžiausia gyvenvietė salyne. Daug negyvenamų salų.

Kanados Arktinį salyną tyrė ir kelias salas atrado V. Stefanssono ekspediciją (1908–18).

-l’Arctique Canadien

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką