Karbų jra (isp. Mar Caribe, pranc. Mer des Caraïbes, ol. Caribische Zee, angl. Caribbean Sea), Antlų jra, Atlanto vandenyno dalis tarp Centrinės bei Pietų Amerikos ir Didžiųjų bei Mažųjų Antilų. Plotas 2,75 mln. km2, didžiausias gylis 7680 m (Kaimanų lovys), vidutinis 2491 m, vandens tūris 6,86 mln. km3. Sąsiauriai tarp Antilų salų jungia Karibų jūrą su atviru Atlanto vandenynu, Jukatano sąsiauris – su Meksikos įlanka, Panamos kanalas – su Ramiuoju vandenynu. Kranto linija labai vingiuota; didžiausios įlankos: Hondūro įlanka, Moskitų įlanka, Dariéno įlanka, Venesuelos įlanka, Parijos įlanka. Pietuose Tablazo sąsiauris jungia jūrą su Maracaibo ežeru (antras pagal dydį Pietų Amerikoje).

Prie vakarinių krantų ir palei Antilų salas yra koralų rifų. Povandeniniai kalnagūbriai (Aveso, Beatos ir kiti) ir slenksčiai skaido Karibų jūrą į gilias (daugiau kaip 4000 m) dubumas: Grenados, Kolumbijos, Venesuelos, Kaimanų ir Jukatano. Geologinį jūros pagrinda sudaro Karibų litosferos plokštė. Karibų jūros dubuo susidaręs vandenyno pereinamojoje zonoje, atskirtas vulkaninių salų grandinės; seismiškai aktyvus regionas. Dugne – subkontinentinė Žemės pluta, padengta daugiausia foraminiferiniu dumblu. Tropinis klimatas. Oro temperatūra 23–27 °C. Vyrauja šiaurės rytų pasatai. Nuo liepos iki gruodžio būdinga tropinės audros, uraganai (aktyviausias laikotarpis rugpjūtis–rugsėjis). Paviršinio, iki 75 m gylio, vandens sluoksnio temperatūra 27–28 °C, druskingumas 35,6 ‰. Po juo slūgso šaltesnė vandens masė; druskingumas 36,9 ‰. Giliau kaip 1000 m vandens temperatūra 4,2–4,3 °C. Per Karibų jūrą iš rytų (per Mažųjų Antilų sąsiaurius) į vakarus teka paviršinė Karibų srovė; prie vakarinių krantų pasuka į šiaurės vakarus ir per Jukatano sąsiaurį išteka į Meksikos įlanką. Karibų jūros gyvūnija būdinga tropinei zonai: veisiasi rykliai, skraidančiosios žuvys, jūrų vėžliai. Verslui svarbios sardinėlės, skumbrės, tunai, krevetės, langustai. Yra ruonių.

Karibų jūros rifų žuvų įvairovė

Jūroje ir pakrantėse yra pasaulinės reikšmės naftos telkinių; didžiausias baseinas yra Venesuelos šelfe ir įlankoje (Maracaibo lagūnoje; Bolívaro telkinio ištekliai apie 1 mlrd. tonų).

Didžiausi uostai: Maracaibo, Maiquetía, La Guaira (Venesuela), Colónas (Panama), Limónas (Kosta Rika), Santo Domingas (Dominika), Santiago de Cuba (Kuba), Kingstonas (Jamaika). Karibų jūros pakrantėse daug paplūdimių, kurortų.

476

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką