karbų kabos, Pietų Amerikos indėnų kalbų šeima. Kai kurių kalbininkų skiriamos prie že, panojų ir karibų kalbų makrošeimos.

Paplitimas

Karibų kalbomis kalbama Kolumbijoje, Venesueloje, Brazilijoje (į šiaurę nuo Amazonės), Gajanoje, Suriname. Iki kolonizavimo karibų kalbos buvo labiau paplitusios, apėmė ir Antilų salas, pietuose siekė Peru (20 a. 3 dešimtmetyje išnykusi salų karibų kalba, vartota Mažuosiuose Antiluose, prie karibų kalbų nepriklausė).

Dažniausiai skiriama daugiau kaip 40 kalbų; tikslų skaičių nustatyti sunku dėl paplitusių kai kurių kalbų variantų. Dalis karibų kalbų išnykusios. Skiriamos šiaurės (apalajų, makušių, patamona, pemonų, vai vai ir kitos kalbos; iš viso 21) ir pietų (bakairių, hichkarianų, matipuhi ir kitos kalbos; iš viso 8) karibų kalbos. 21 a. pradžioje iš viso kalbančiųjų buvo apie 20 000.

Viena žinomiausių karibų kalbų yra hichkarianų (vartojama Brazilijoje); joje pirmojoje aptikta reta, anksčiau laikyta neegzistuojančia žodžių tvarka – papildinys–veiksmažodis–veiksnys (OVS). Kita daugeliui karibų kalbų būdinga gramatikos ypatybė – sakinio tikros ar tariamos tiesos (teisingumo statuso) perteikimo gramatiniai rodikliai.

481

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką