įėjimas į Mugharet Vado urvą

Gamalo urvo viduje

Kármelis (Carmel), Kármelio kálno urva, paleolito urvai apie 20 km į pietus nuo Haifos (Izraelis). Yra Nahal Meʼarot gamtiniame rezervate.

Karmelis pradėtas tirti 1920; Mugharet Vado urvas kasinėtas 1928–34, Tabuno ir Schulio urvai kasinėti 1929–34; atlikti jų radinių kompleksiniai tyrimai – geologiniai, archeologiniai ir paleontologiniai. Tabuno urve rasta neandertaliečių kaulų (moters griaučiai ir vyro apatinis žandikaulis), akmeninių dirbinių (kirtiklių, skelčių, grandukų), būdingų Acheulio kultūrai ir Moustier kultūrai, gyvūnų kaulų. Schulio urve aptikta dešimties griaučių liekanų, tarp kurių buvo neandertaliečių ir kromanjoniečių kaulų. Mugharet Vado urve rasta žmonių (Homo sapiens) griaučių liekanų ir Natufo kultūrai būdingų dirbinių: gremžtukų, rėžtukų, pjautuvų. Manoma, Karmelis buvo apgyventas prieš 45–40 tūkst. metų ir jame gyventa iki devinto–aštunto tūkstantmečio prieš Kristų. Vienų tyrėjų manymu, urvuose rasti įvairių laikotarpių žmonių kaulai yra skirtingų jų apgyvendinimo laikotarpių, kitų – urvai buvo apgyventi nuolat.

Tabuno urvas

Keturi Karmelio kalno urvai – Tabuno, Gamalo (arba Jamalo), Mugharet Vado (arba Nahalo) ir Gedi (arba Es‑Skhul) – įtraukti į Pasaulio paveldo sąrašą (nuo 2012).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką