karo apygarda
kãro apýgarda, karnė apýgarda, daugelio didesnių valstybių teritorinis karinių valdymo institucijų, dalinių, junginių, mokyklų ir kitų karinių organizacijų junginys. Pagal nustatytą atsakomybę garantuoja valstybės pasirengimą karui, gina jos teritorinį vientisumą ir neliečiamybę. Yra pasienio, vidinių karo apygardų ir karinių jūrų apygardų, šios apima jūros ir sausumos pakrantės ruožus su karinių jūrų pajėgų objektais.
645
Karo apygarda Lietuvoje
Lietuvoje karo apygardos buvo sudarytos 1923, Lietuvos kariuomenės pėstininkų divizijų štabus pertvarkius į karo apygardų‑divizijų štabus. Karo apygardų viršininkais tapo divizijų vadai. Sudarytos 3 karo apygardos. I karo apygardai (štabas Panevėžyje) priklausė Biržų‑Pasvalio, Ežerėnų, Panevėžio, Rokiškio, Ukmergės ir Utenos apskritys, II karo apygardai (štabas Kaune) – Kauno, Kėdainių, Kretingos, Mažeikių, Šiaulių, Telšių ir Trakų apskritys, III karo apygardai (štabas Marijampolėje) – Alytaus, Marijampolės, Raseinių, Seinų, Šakių, Tauragės ir Vilkaviškio apskritys. 1926 Lietuvos teritorija laikinai suskirstyta į karo sritis, pertvarkytos karo apygardos. I karo apygardą (štabas Panevėžyje) sudarė Panevėžio (Kėdainių, Panevėžio ir Ukmergės apskritys) ir Biržų (Biržų ir Rokiškio apskritys) karo sritys, II (štabas Kaune) – Kauno (Kauno ir Trakų apskritys), Alytaus (Alytaus ir Seinų apskritys) ir Marijampolės (Marijampolės, Šakių ir Vilkaviškio apskritys) karo sritys. III karo apygardos štabas buvo išformuotas. Šiaulių (Mažeikių ir Šiaulių apskritys), Telšių (Kretingos ir Telšių apskritys) ir Raseinių (Raseinių ir Tauragės apskritys) karo sritys priklausė Vyriausiojo štabo Mobilizacijos skyriaus viršininkui. 1927 atkurta III karo apygarda. 1927–30 I karo apygardą (štabas Panevėžyje) sudarė Biržų, Kėdainių, Panevėžio, Rokiškio ir Ukmergės karo sritys, II (štabas Panemunėje) – Alytaus, Kauno, Marijampolės, Vilkaviškio ir Trakų karo sritys, III (štabas Šiauliuose) – Klaipėdos, Kretingos, Mažeikių, Raseinių, Šiaulių, Tauragės ir Telšių karo sritys. 1930 karo apygardų‑divizijų štabai vėl buvo pertvarkyti į divizijų štabus, karo apygardos pavadintos pėstininkų divizijomis.
1990 atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Principinės kariuomenės struktūros 2002 metais nustatymo įstatymu (2001 12) numatytos 2 karinės apygardos (4 pėstininkų batalionai). 1999 įkurta Vakarų karinė apygarda, 2002 – Rytų; 2003 apygardos panaikintos.
1718