Kartenos piliakalnis
Katenos pliakalnis, piliakalnis Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje, prie Kartenos miestelio. Kartenos piliakalnis datuojamas pirmo tūkstantmečio viduriu–antro tūkstantmečio pradžia. Manoma, čia stovėjo 1253 istoriniuose šaltiniuose minima Kartenos pilis.
Piliakalnis
Piliakalnis (dar vadinamas Pilimi, Lūžties kalnu) yra apie 1 km į pietus nuo miestelio, Minijos kairiajame krante, Salantų regioniniame parke. Iš šiaurės ir vakarų piliakalnį juosia Minijos, iš rytų – bevardžio upelio slėnis, pietuose yra aukštuma. Šlaitai statūs, apie 30 m aukščio; viršutinė (6–7 m aukščio) šlaitų dalis stati, išlyginta. Aikštelė stačiakampė, 48 × 40 m dydžio. Kartenos piliakalnis buvo įtvirtintas. Aikštelės pietiniame pakraštyje išliko du pylimai ir du grioviai: pirmasis pylimas yra 2 m aukščio, 30 m pločio, antrasis – 1,6 m aukščio, 11 m pločio, juos skiria 2 m gylio, 11 m pločio bei 18 m ilgio griovys, už antrojo pylimo yra kitas (1,5 m gylio ir 16 m pločio) griovys. Apardyti kasant apkasus, bulviarūsius.
Kartenos piliakalnis
Kartenos piliakalnis
Žvalgomuosius Kartenos piliakalnio tyrimus 1948 ir 1966 atliko Istorijos instituto (Lietuvos istorijos institutas) archeologai, 1995, 2012 – Kretingos muziejaus archeologai (vadovas Julius Kanarskas).
Senovės gyvenvietė
Į pietus nuo Kartenos piliakalnio yra senovės gyvenvietė; rasta grublėtosios keramikos.
Laumės akmuo
Apie 0,3 km į vakarus nuo Kartenos piliakalnio yra akmuo su karvės pėda (Laumės akmuo).
Kartenos Laumės akmuo
pėda Kartenos Laumės akmenyje
Kapinynai
Miestelio pietiniame pakraštyje yra kapinynas (1986 tyrė I. Jablonskis, rado 16–17 a. kapų).
Apie 1,5 km į šiaurės rytus nuo miestelio yra Gintarų kapinynas.
1329
-Kartenos pilis; Laumės akmuo; Pilis; Lūžties kalnas