kasa
kasà (it. cassa < lot. capsa – talpykla, dėžė), socialinio draudimo įstaiga. Pavyzdžiui, draudimo kasa, pensijų kasa, ligonių kasa.
Draudimo kasa
Draudimo kasos veikė nuo 1922 SSRS. Jos buvo kuriamos pagal teritorinį principą ir vienijo konkretaus miesto ar rajono darbininkus ir tarnautojus. Draudimo kasų ištekliai buvo formuojami valstybinių įstaigų ir įmonininkų lėšomis. Šių kasų lėšos buvo suteikiamos kaip pašalpos ligos ar invalidumo atveju, t. p. jomis buvo išlaikoma invalidų namai, sanatorijos ir kita. 1933 perdavus šią veiklą valstybinio draudimo sistemai ir įsteigus profesines sąjungas draudimo kasos panaikintos.
Pensijų kasa
Pensijų kasos atlieka pensijų ir kitų pašalpų draudimą kaupdamos ir perskirstydamos savo narių draudimo įmokas. Šios kasos veikia savitarpio draudimo pagrindu. Steigėsi, kai daugelyje šalių buvo apribotas valstybinis socialinis draudimas ir socialinė rūpyba. Apima pirmiausia valstybinių įstaigų tarnautojus, transporto ir kitų pramonės šakų darbuotojus.
Emeritinė kasa
Pensijų kasų atmaina – emeritinės kasos, kurios iš esmės apima brangiausiai apmokamą valstybinio sektoriaus elitą, aukščiausio rango karininkus ir generolus. Pensijų mokėjimas iš šių kasų siejamas su jų narių nuopelnais arba ilgalaikiu darbo stažu.
Lietuvoje (kaip ir Rusijos imperijoje) nuo 19 a. pabaigos pensijų kasos vykdė valstybinio geležinkelio darbuotojų, daugiausia aukščiausio lygio vadovų, gyvybės draudimą, bet plačiai nepaplito.
345
-draudimo kasa; -pensijų kasa; -emeritinė kasa