kasãcinis tesmas, teismas, nagrinėjantis bylas kasacinio proceso (kasacija) tvarka ir užtikrinantis vienodą teisės aiškinimą ir taikymą visoje valstybėje. Dažniausiai tai valstybės aukščiausiasis teismas, sprendžiantis teisės taikymo klausimus žemesniųjų teismų priimtuose ir įsiteisėjusiuose sprendimuose, nuosprendžiuose ar nutartyse (teismo nutartis).

Lietuvoje 1921–40 kasacinio teismo funkcijos buvo pavestos Vyriausiajam Tribunolui, 1940–90 Lietuvos SSR Aukščiausiajam Teismui. Atkūrus nepriklausomybę kasacinio teismo funkcijas vykdo Lietuvos Respublikos Aukščiausiasis Teismas.

Į kasacinį teismą kasatorius (nuosprendį, teismo sprendimą ar nutartį skundžiantis asmuo) kreipiasi paduodamas kasacinį skundą. Išnagrinėjęs civilinę bylą kasacine tvarka kasacinis teismas turi teisę: sprendimą ar nutartį palikti nepakeistą; sprendimą ar nutartį pakeisti; panaikinti sprendimą ar nutartį ir palikti galioti vieną iš pirmiau byloje priimtų sprendimų, nutarčių; sprendimą ar nutartį panaikinti (visą ar iš dalies) ir priimti naują sprendimą; sprendimą ar nutartį visą arba iš dalies panaikinti ir perduoti bylą iš naujo nagrinėti apeliacinės instancijos teismui, išskyrus procesiniame įstatyme nustatytus atvejus; sprendimą ar nutartį visą arba iš dalies panaikinti ir bylą nutraukti arba pareiškimą palikti nenagrinėtą. Išnagrinėjęs baudžiamąją bylą kasacine tvarka kasacinis teismas turi teisę: atmesti kasacinį skundą; panaikinti nuosprendį bei vėlesnes teismų nutartis ir bylą nutraukti; panaikinti nuosprendį, jei jis nebuvo apskųstas apeliacine tvarka, ir perduoti bylą iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui; panaikinti apeliacinės instancijos teismo nuosprendį ar nutartį ir palikti galioti pirmosios instancijos teismo nuosprendį ar nutartį su pakeitimais ar be pakeitimų; panaikinti apeliacinės instancijos teismo nuosprendį ar nutartį ir perduoti bylą iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka; pakeisti teismo nuosprendį ar nutartį. Kasacinio teismo nutartis (nutarimas) yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos.

Kasacinis teismas atlieka ir kitas funkcijas: formuoja bendrosios kompetencijos teismų vienodą praktiką aiškinant ir taikant teisę, pagal Europos Sąjungos teisminių institucijų išaiškinimus analizuoja ir apibendrina bendrosios kompetencijos teismų praktiką taikant Europos Sąjungos teisės normas, teikia rekomendacijas dėl bendrosios kompetencijos teismų ir Europos Sąjungos teisminių institucijų bendradarbiavimo užtikrinant vienodą Europos Sąjungos teisės aktų aiškinimą ir taikymą, išduoda asmenims, kurie buvo represuoti okupacinių režimų teisminių institucijų, pilietinių teisių atkūrimo pažymėjimus, nagrinėja skundus dėl atsisakymo išduoti tokius pažymėjimus ar išduotų pažymėjimų anuliavimo.

kasatorius; kasacinis skundas

2238

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką