kaukolė
káukolė (cranium), žmogaus ir stuburinių gyvūnų galvos griaučiai, gaubiantys galvos smegenis, jutimo organus ir sudarantys paraminį aparatą virškinimo ir kvėpavimo organų pradžiai. Susideda iš smegeninės ir veidinės dalies.
Žmogaus kaukolė
Žmogaus kaukolę sudaro 29 kaulai; iš jų 7 (pakauškaulis, pleištakaulis, kaktikaulis, 2 smilkinkauliai, 2 momenkauliai) sudaro smegeninę, 22 (akytkaulis, noragas, 2 nosikauliai, 2 ašarikauliai, 2 gomurikauliai, 2 nosies apatinės kriauklės, 2 skruostakauliai, 2 viršutiniai žandikauliai, apatinis žandikaulis, 6 ausų kauleliai, paliežuvinis kaulas) – veidinę dalį. Smegeninė susideda iš pamato ir skliauto. Jos viduje yra apie 1400 cm3 talpos ertmė. Veidinėje dalyje yra 3 didelės angos: 2 akiduobės ir nosies kriaušinė atvara, einanti į porinę nosies ertmę. Kaukolės kaulus riša nepaslankios jungtys – siūlės (tik apatinis žandikaulis poriniu smilkininiu žandikaulio sąnariu sujungtas su smegenine). Kaukolės ontogenezė prasideda nuo jungiamojo audinio užuomazgos, vėliau išsivysto kremzlės ir kaulai. Kaulinės kaukolės pamatas susiformuoja iš kremzlės, skliautas ir veido kaulai – iš jungiamojo audinio. Naujagimio kaukolė nevisiškai sukaulėjusi. Tarp kaulų yra tarpai ir jungiamojo audinio plotai, vadinami momenėliais. Jie užsitraukia kaulu antraisiais amžiaus metais. Suaugusio žmogaus kaukolėje jungiamasis audinys sudaro siūles ir nosies sparnelių bei pertvarų kremzles.
žmogaus kaukolė: 1 – kaktikaulis, 2 – pleištakaulis, 3 – nosikaulis, 4 – ašarikaulis, 5 – skruostakaulis, 6 – viršutinis žandikaulis, 7 – apatinis žandikaulis, 8 – išorinė klausomoji landa, 9 – smilkinkaulis, 10 – pakauškaulis, 11 – momenkaulis
1189
Gyvūnų kaukolė
Žemesniųjų stuburinių gyvūnų kaukolė sudaryta iš smegeninės (ašinės) ir visceralinės (veidinės) dalių. Smegeninė dalis saugo galvos smegenis ir jutimo organus. Visceralinė dalis apačioje juosia priekinę žarnyno dalį ir susijusi su kvėpavimu bei maisto ėmimu. Primityviausia smegeninė kaukolė yra kremzlinių žuvų – ištįsusi beveik uždara kremzlinė dėžė, kurioje yra galvos smegenys, jos šonuose – poriniai uoslės, regos ir klausos organai. Kaulinių žuvų ir visų sausumos stuburinių smegeninei kaukolei sukaulėjus atsiranda pakaitiniai kaulai (pakauškauliai, pleištakauliai, akytkauliai, uodžiamosios kriauklės, ausikauliai), išsivysto kaulinis odos šarvas – dengiamieji kaulai, kurie dengia smegeninę kaukolę ir žandinį lanką. Visceralinė dalis sudaryta iš nariuotų žandinio, poliežuvinio ir žiauninių lankų. Pirminį žandinį lanką galvos šonuose sudaro gomurio kvadratinė (viršutinis žandas) ir Mechelio (apatinis žandas) kremzlės. Poliežuvinis lankas sudarytas iš pakabinės (hiomandibuliarinės) ir hioidinės kremzlių. Šis lankas jungia pirmąjį lanką ir žiauninius lankus su kaukole. Kaulinių žuvų viršutinį žandą sudaro tarpžandikaulis ir viršutinis žandikaulis, nes sukaulėjusi gomurio kvadratinė kremzlė yra atsidūrusi gomuryje. Apatiniame žande didžiausias kaulas yra dantikaulis. Stuburiniams persikėlus gyventi į sausumą žiaunos sunyko, pakabinis kaulas virto klausos kauleliu, žinduoliams iš žandų į ausį perėjo kvadrato kaulas ir sąnarikaulis. Apatiniame žande liko tik dantikaulis. Bendras kaulų skaičius sumažėjo.
3102