kelio ženklai
kelio ženklų grupių ženklų pavyzdžiai: a – įspėjamųjų, b – pirmumo, c – draudžiamųjų, d – nukreipiamųjų, e – nurodomųjų, f – informacinių, g – paslaugų, h – transporto priemonių skiriamųjų
kẽlio ženkla, tam tikros spalvos plokščios figūros su simboliniais piešiniais ir užrašais, informuojančiais vairuotojus ir pėsčiuosius apie gatvių bei kelių eismo tvarką, ribojimus, kitas sąlygas. Gaminami iš skardos, stiklo, plastikų, dengiami šviesą atspindinčiomis medžiagomis, apšviečiami iš vidaus ar iš išorės. Kelio ženklų grafika ir techniniai parametrai atitinka valstybinius standartus, parengtus pagal Kelio ženklų ir signalų konvencijos (1968, Viena) ir Europos susitarimo (1971, Ženeva) reikalavimus. Skirstomi į 7 grupes: įspėjamuosius, pirmumo, draudžiamuosius, nukreipiamuosius, nurodomuosius, informacinius, paslaugų. Įspėjamieji kelio ženklai (dauguma jų – trikampis su raudonu apvadu arba fonu) informuoja apie galimus pavojus kelyje: geležinkelio pervažą, sankryžą, posūkį, pėsčiųjų perėją ir kitus. Pirmumo kelio ženklai kai kuriems eismo dalyviams suteikia pirmumo teisę. Draudžiamieji kelio ženklai (skritulys su raudonu apvadu arba fonu) draudžia lenkti, viršyti nurodytą greitį, gabaritą, masę, daryti posūkį, įvažiuoti visoms arba kai kurioms transporto priemonėms arba tuos draudimus panaikina.
Nukreipiamieji kelio ženklai (mėlynas skritulys) informuoja, koks eismo dalyvis, kokia kryptimi ir kokiu greičiu gali judėti. Nurodomieji kelio ženklai (mėlynas stačiakampis) informuoja apie kelio aplinkos ypatumus, įvairių objektų buvimo vietą, paslaugų kelio ženklai (balti stačiakampiai su mėlynais apvadais ir juodais simboliais bei užrašais) – apie teikiamas paslaugas. Informaciniai kelio ženklai (lentelės su piešiniais ir užrašais) informuoja apie pakelėse esančias gyvenvietes, patikslina kelio ženklų galiojimo vietą, laiką. Prie kelio ženklų priskiriami transporto priemonių skiriamieji ženklai.
Pirmieji kelio ženklai atsirado 19 a. pabaigoje kartu su pirmaisiais automobiliais ir pirmaisiais eismo įvykiais. 1926 sušaukta tarptautinė konferencija, kurioje buvo priimta Automobilių eismo konvencija. 1931 Ženevos konferencija patvirtino Kelio ženklų konvenciją, kurios nauja redakcija ir naujų kelio ženklų bei signalų protokolas parengti 1949. 1968 Vienos tarptautinėje konferencijoje patvirtintas naujo kelio ženklo protokolo projektas. Nuo 2003 04 01 Lietuvoje įsigaliojo naujos kelių eismo taisyklės (su kelio ženklais). Jos parengtos pagal Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos padalinių naujausią medžiagą.