Kiauneliškio kautynės
Kiaunelškio kautỹnės, Labanóro mško kautỹnės, Tigro rinktinės partizanų kautynės su NKVD kariuomene 1945 03 11–12 Labanoro girioje prie Kiauneliškio (Saldutiškio vlsč., Švenčionių apskr.).
1944 rudenį Tigro rinktinės (vadas – L. Vilutis, slapyvardžiu Bitinėlis) būrys (apie 60 kovotojų; vadas A. Juršys, slapyvardžiu Vytenis) ir žiemą prisidėjęs kitas būrys (apie 60 žm.; vadas A. Krivickas, slapyvardžiu Romelis) netoli Kiauneliškio įrengė 2 didelius įtvirtintus bunkerius (vadinamus Margio ir Kauno). 03 11 partizanus apsupo apie 500 NKVD kareivių. Margio bunkeryje esantys A. Juršio būrio partizanai stojo į kovą, o Kauno bunkerio partizanų dauguma ėmė trauktis, kautis liko mažuma. Vakare į pagalbą atskubėjo Tigro rinktinės štabo būriams priklausę apie 300 partizanų. Kaudamiesi jie prasibrovė prie Margio bunkerio, stengėsi išvesti apsuptuosius, bet šie nepažino saviškių ir atidengė ugnį; atskubėjusieji į pagalbą buvo priversti atsitraukti.
NKVD gavus pastiprinimą iš Švenčionių ir Utenos Kiauneliškio kautynės tęsėsi 1945 03 12. Bunkeriuose partizanai labai priešinosi, į vidų įmestas granatas išsviesdavo lauk. NKVD vadai paprašė atvežti minosvaidžių, prieštankinių granatų; tik pavakarę bunkeriai buvo išsprogdinti. Žuvo Tigro rinktinės štabo narys V. Vaitkevičius (slapyvardis Kirvis), A. Juršys ir daugiau kaip 50 jo būrio kovotojų, Kauno bunkeryje – daugiau kaip 20 A. Krivicko būrio kovotojų; iš atvykusiųjų padėti prie bunkerių žuvo rinktinės štabo viršininkas Z. Jasaitis (slapyvardis Ūdras), narys P. Snieška ir vienas nežinomas kovotojas. Jų palaikus stribai išniekino suguldydami Švenčionių aikštėje, vėliau užkasė prie Cirkliškio dvaro. Kautynių vietoje 2003 pastatyti atminimo ženklai (dizaineris Romas Navickas, skulptorius Jonas Jagėla).
tipinių atminimo ženklų kompozicija Kiauneliškio kautynėse žuvusiems partizanams (Kiauneliškio miškas, Švenčionių rajono savivaldybė)
Kiauneliškio mūšis; Labanoro miško mūšis
2737