kibernetinis saugumas
kibernètinis saugùmas, teisinių, organizacinių ir techninių informacinių sklaidos priemonių, skirtų aptikti, analizuoti ir reaguoti į kibernetinius incidentus, jiems išvengti, o įvykus – atkurti įprastinę elektroninių ryšių tinklų, informacinių ar pramoninių procesų valdymo sistemų veiklą, visuma. 21 amžiaus pradžioje kartu su informacinių ir ryšių technologijų plėtra padažnėjo kibernetinių incidentų ir neteisėtų prisijungimų prie informacinių sistemų norint sutrikdyti ar pakeisti jų veikimą, sunaikinti, sugadinti, ištrinti ar pakeisti elektroninę informaciją, apriboti galimybę ja naudotis, t. p. pasisavinti, paskelbti, platinti ar kitaip naudoti neviešąją elektroninę informaciją tokios teisės neturintiems asmenims. 2009 viešai pasirodė kenksminga programinė įranga Stuxnet, galinti ne tik laikinai neutralizuoti informacinę sistemą, bet ir ją sunaikinti. Kibernetinis saugumas itin svarbus informacinei infrastruktūrai – elektroninių ryšių tinklui, pramoninių procesų valdymo sistemai, elektros tinklams, dujotiekiui ir kitoms sistemoms, kurių sutrikimai padarytų daug žalos nacionaliniam saugumui, šalies ūkiui, valstybės ir visuomenės interesams. 2008 atnaujintoje Europos saugumo strategijoje (European Security Strategy) kibernetinė gynyba įrašyta viena iš svarbiausių. Veikia Europos tinklų ir informacijos saugumo agentūra (European Network and Information Security Agency), koordinuojanti elektroninių ryšių tinklų ir informacinio saugumo veiksmus Europoje.
2016 NATO pripažino kibernetinę erdvę kaip vieną iš operacijų erdvių (tai reiškia, kad skaitmeninis pasaulis tampa tokiu pačiu mūšio lauku, kaip sausuma, vanduo ar oras).
Lietuva yra NATO kibernetinio saugumo centro, 2008 įkurto Taline, viena steigėjų. Centre kuriamos ir tobulinamos kibernetinio saugumo nuostatos, organizuojamos kibernetinio saugumo pratybos, teikiami konkrečių pajėgumų kūrimo siūlymai. 2008 Vyriausybės nutarimu Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybai pavesta vykdyti nacionalinio elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinio (Computer Emergency Response Team) veiklą. 2009 patvirtinta Krašto apsaugos sistemos kibernetinio saugumo strategija ir įsteigtas kibernetinio saugumo skyrius. Valstybiniu lygiu patvirtinta elektroninės informacijos saugos (kibernetinio saugumo) 2011–19 plėtros programa. 2010 pasirašytas Lietuvos ir NATO Supratimo memorandumas dėl bendradarbiavimo kibernetinio saugumo srityje. 2014 parengtas (įsigaliojo 2015, nauja redakcija 2018) Kibernetinio saugumo įstatymas.
2019 Nacionalinėje kibernetinio saugumo strategijoje nustatyti pagrindiniai tikslai: stiprinti valstybės kibernetinį saugumą ir kibernetinių gynybos pajėgumų plėtrą, užtikrinti nusikalstamų veikų kibernetinėje erdvėje prevenciją, užkardymą ir tyrimą, skatinti kibernetinio saugumo kultūrą ir inovacijų plėtrą, stiprinti glaudų viešojo ir privataus sektorių bei tarptautinį bendradarbiavimą ir užtikrinti tarptautinių įsipareigojimų kibernetinio saugumo srityje vykdymą.
2271