klientelzmas, politinė institucinė funkcinė sankloda; visuomenės interesų atstovavimo ir viešosios politikos sprendimų priėmimo sistema, grindžiama asimetriniu valdžios galių paskirstymu ir asmeniniu pavaldumu. Politinio proceso veikėjams – globėjui (dažniausiai tai aukščiausią galią turintis asmuo ar institucija) ir klientui (dažniausiai tai įvairios interesų grupės, pavaldžios globėjui) – sudaromos nelygiavertės veikimo sąlygos ir įtakos galimybės.

Klientelizmui būdinga kraštutinis vertikalus visuomenės interesų atstovavimas (t. y. kai paisoma tik valdančiųjų interesų), politinio proceso veikėjų santykiams – abipusė priklausomybė ir asmeninis kliento pavaldumas. Klientelizmas neatsižvelgia į tam tikrų socialinių grupių interesus ir riboja juos atstovaujančių organizacijų ar asociacijų autonomiją, teises, laisves ir kita.

Tradicinis klientelizmas, vadinamoji patronažo sistema, labiau būdingas agrarinėms, vadinamosioms pavaldinio kultūros visuomenėms, kuriose daugelį sprendimų (pvz., pareigūnų skyrimo, išteklių paskirstymo) priima patronas (globėjas), vadovaudamasis asmenine nuožiūra arba diskrecija ir ignoruodamas bendruosius visuomenės interesus ir poreikius. Italijoje tokia politinio proceso veikėjų santykių sistema apibrėžiama parantelos terminu, reiškiančiu glaudžią ar net integralią asocijuotų interesų grupių ir dominuojančios (valdančiosios) politinės partijos sąveiką.

Ilgainiui kai kuriose politinėse sistemose klientelizmas išsiplėtojo į neoklientelizmą, kai individualus globėjas pakeičiamas politine partija, galinčia priimti palankius partikuliarinius politinius sprendimus.

Klientelizmas nesuderinamas su liberalios demokratijos principais. Manoma, klientelizmo sistemos tam tikri elementai ar jų fragmentai daugiau ar mažiau būdingi visoms, ypač trečiojo pasaulio ir pokomunistinėms, šalims, kuriose paplitę lobistiniai, pažintimis ar giminyste paremti santykiai siekiant pritaikyti įstatymų leidybą savo siauriems poreikiams tenkinti ar stengiantis įstatymus apeiti arba dažnai juos keisti. Klientelizmas iš dalies susijęs su korporatyvizmu.

789

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką