kolumbiečiai
arklių traukiamos karietos Cartagenos gatvėje (Bolìvaro departamentas, Kolumbija, 2017)
tradiciniais drabužiais vilkinti kolumbietė neša vaisius
kolumbiečiai tarptautiniame folkloro festivalyje Varnoje (Bulgarija, 2017)
kolumbiẽčiai (colombianos), Pietų Amerikos tauta. Gyvena daugiausia Kolumbijoje (49,8 mln. žmonių, 2017), Venesueloje (apie 0,5 mln. žmonių), Jungtinėse Amerikos Valstijose (1,1 mln. žmonių) ir kitur. Iš viso pasaulyje yra apie 52 mln. kolumbiečių. Kaba ispanų kalbos kolumbiečių dialektu. Dauguma tikinčiųjų – katalikai, 3 % protestantai (presbiterionai, baptistai ir kiti).
Gyvensena
Tradicinis verslas – žemdirbystė: auginami kavamedžiai, kakavmedžiai, bananai, ananasai, vilnamedžiai, tabakas, kukurūzai, kviečiai, ryžiai. Dalis kolumbiečių dirba naftos, kasybos pramonėje.
Kolumbiečių materialioji kultūra – Pietų Europos tipo su gausiais indėnų kultūros elementais. Liaudies menas išsaugojo ispanų tradicijas. Muzikai ir folklorui turėjo įtakos juodaodžių kultūra.
Istorija
Iki ispanų užkariavimo pabaigos (16 amžiaus 4 dešimtmetis) dauguma gyventojų buvo indėnai čibčai (muiskai); iki 18 amžiaus pabaigos juos išnaikino arba asimiliavo ispanų kolonistai. 17–18 amžiuje daugiausia iš Vakarų Afrikos vežti juodaodžiai vergai, iš Ispanijos – Kastilijos, Astūrijos, Andalūzijos, Baskijos, Kanarų salų – kėlėsi kolonistai; 18 amžiaus pabaigoje 45 % kolumbiečių buvo metisai, 33 % – baltaodžiai (atvykę iš Ispanijos), 17 % – indėnai, 5 % – juodaodžiai. Kolumbiečių metisų daugėja: 21 amžiaus pradžioje jų buvo daugiau kaip 55 % (daugiausia Vidurio Kolumbijoje). Baltaodžių – išeivių iš Ispanijos, Italijos, Vokietijos – palikuoniai sudarė apie 20 %, mulatai – apie 15 %, juodaodžiai – apie 4 % gyventojų. Dauguma baltaodžių gyvena miestuose.
2271