komunitarizmas
komunitarzmas (lot. communitas – bendrumas), politinės filosofijos kryptis, pabrėžianti bendruomenės dvasinę, socialinę ir etinę įtaką asmenybei.
Bendruomenės samprata
Bendruomenė suprantama kaip visuomenės organizacijos forma, kurioje socialiniai ryšiai stipresni nei paprastame individų susivienijime (pavyzdžiui, bendrovėje). Tai pačiai bendruomenei priklausantys individai turi bendrų interesų, tikslų ir vertybių, priklausymas bendruomenei suvokiamas kaip svarbi individo tapatybės dalis. Anot komunitarizmo atstovų, dorovė remiasi bendruomenės tradicijomis ir bendra kultūra bei pasaulėžiūra.
Liberalizmo kritika
Komunitarizmo atstovus vienija liberalizmo kritika. Pasak jų, liberalai (J. Rawlsas, R. Dworkinas ir kiti) pripažįsta tik individų, bet ne bendruomenės egzistavimą, klaidingai mano, kad individai siekia tik asmeninės naudos ir dalyvauja grupių veikloje dėl savanaudiškų paskatų. Liberalai esą neigia politinio gyvenimo svarbą, formuoja ydingą asmenybės sampratą, ignoruoja visuomenės įtaką individui. Pabrėždami individo teisių pirmenybę liberalai esą nuvertina ir silpnina bendruomenę.
Komunitarizmo atstovai
Žymiausi komunitarizmo atstovai: A. MacIntyre’as (pabrėžė socialinių vaidmenų ir kultūros vertybių svarbą individo dorovei), Ch. M. Tayloras (kritikavo liberalų asmenybės sampratą), M. Sandelis (gimė 1953; kritikavo liberalizmo teisingumo teorijas ir pasirinkimo laisvės idealą), M. Walzeris.