kondensacinė elektrinė
kondensacinė elektrinė Elektrėnuose
kondensãcinė elektrnė, šiluminė elektrinė, gaminanti tik elektros energiją ir naudojanti kondensacines garo turbinas elektros generatoriams sukti. Kondensacinė elektrinė dirba pagal termodinaminį Rankine’o ciklą, naudoja branduolinį (branduolinė elektrinė) arba organinį kurą. Organinis kuras (akmens anglys, mazutas, dujos, durpės, skalūnai) deginamas kondensacinėje elektrinėje garo katilo (garo generatoriaus) kūrykloje, išsiskyrusi šiluma perduodama vertikaliais kūryklos ekraniniais vamzdžiais tekančiam vandeniui, kuris laipsniškai virsta garo ir vandens mišiniu. Po to garas atskiriamas nuo vandens ir praėjęs pro perkaitintuvą garotiekiu tiekiamas į garo turbiną. Ten jo šiluminė energija verčiama mechanine, o ji elektros generatoriuje – elektros energija.
Turbinoje panaudotas garas kondensuojamas kondensatoriuje. Kondensatas siurbliu grąžinamas į garo katilą, ten iš jo vėl gaminamas garas, taip sudaromas uždaras garo ir vandens ciklas. Panaudotam garui kondensuoti reikia daug aušinimo vandens, todėl dažniausiai kondensacinės elektrinės statomos prie vandens šaltinio (upės, ežero) arba daromi dirbtiniai vandens baseinai. Didelės kondensacinės elektrinės garo katilas su turbina ir pagalbiniais įrenginiais dirba kaip atskiras vienetas, vadinamu energijos bloku. Energijos blokai būna viename pastate – pagrindiniame korpuse, ilgis priklauso nuo blokų skaičiaus. Dalis pagalbinių įrenginių statoma lauke, o šilto klimato vietose ir pagrindiniai agregatai kai kada įrengiami po lengvomis priedangomis (atviroji kondensacinė elektrinė). Kuras (dažniausiai mazutas) į kondensacinę elektrinę dažniausiai vežamas geležinkeliu. Kondensacinės elektrinės naudingumo koeficientas 35–42 %, ekonomiškumas didinamas didinant pradinius garo parametrus – slėgį, temperatūrą. Naudojant skystą ar dujinį kurą reikia mažiau elektros energijos pačios kondensacinės elektrinės reikmėms. Kondensacinėje elektrinėje apie 45 % energijos prarandama kondensatoriuje. Dėl neaukštų ekonominių rodiklių kondensacinių elektrinių pasaulyje statoma mažiau negu termofikacinių elektrinių.
Pirmosios kondensacinės elektrinės su garo mašinomis buvo pastatytos Jungtinėse Amerikos Valstijose apie 1880, o nuo 19 a. pabaigos pradėtos statyti kondensacinės elektrinės su garo turbinomis.
Lietuvoje iki 1940 buvo keletas smulkių kondensacinių elektrinių (Petrašiūnų, Klaipėdos, Rėkyvos, Vilniaus), per karą jos buvo sugriautos. 1963 Elektrėnuose pastatyta didžiausia Lietuvoje kondensacinė elektrinė, kuri projektinę galią pasiekė 1971. Jos įrengtoji galia – 1800 MW.