konkursas
konkùrsas, viešàsis konkùrsas, civilinėje teisėje – vieša tam tikros srities geriausio projekto ar projekto vykdytojo atranka siekiant viešo ar privataus tikslo. Konkurso skelbėjais ir dalyviais gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys. Konkurso rengėjas įsipareigoja suteikti specialią teisę už geriausią tam tikros srities projektą ar projekto įgyvendinimą, sumokėti specialų atlyginimą (premiją) asmeniui, kurio projektas, darbas arba kitas rezultatas pagal tam tikrus kriterijus bus pripažintas geriausiu arba geriausiai atliktu.
Lietuvoje konkurso rengėjo skelbiamas renginys yra viešas, konkursą paskelbęs asmuo praneša apie savo tikslus ir įsipareigojimus. Konkursas gali būti atvirasis arba uždarasis. Atvirasis konkursas – kai rengėjas teikia pasiūlymą dalyvauti jame visiems norintiesiems. Jo data ir vieta skelbiama spaudoje arba kitose visuomenės informavimo priemonėse. Organizuodamas uždarąjį konkursą rengėjas renkasi, kam siųsti pasiūlymą jame dalyvauti. Atvirasis arba uždarasis konkursas skelbiamas turint tam tikrą viešą arba privatų tikslą, neprieštaraujantį dorovei ir viešajai tvarkai.
Skelbiant konkursą turi būti numatyta užduotis, jos įvykdymo terminas, atlyginimo (premijos) dydis arba suteikiama speciali teisė, darbų arba projektų pateikimo vieta ir laikas, jų vertinimo tvarka ir laikas. Gali būti nurodytos ir kitos sąlygos. Konkursui pateikiamus darbus arba kitus rezultatus dažniausiai vertina specialiai sudaryta komisija (žiuri). Jos vertinimo kriterijai t. p. priklauso nuo konkurso pobūdžio. Svarbu vertinimo kriterijus nustatyti kiek įmanoma aiškiau. Apie rezultatus rengėjas dažniausiai paskelbia taip, kaip buvo skelbtas konkursas, arba raštu informuoja visus jo dalyvius arba laimėtojus. Nuo rezultatų paskelbimo momento konkurso nugalėtojas įgyja teisę į konkurso rengėjo nustatytą specialų atlyginimą (premiją) arba specialią teisę. Konkurso organizavimo tvarką nustato Civilinis kodeksas (2000, įsigaliojo 2001) ir kiti teisės aktai.
1314