konseñsusas (lot. consensus – sutarimas, vienybė), tarptautinio nutarimo priėmimas, dokumento pasirašymas be balsavimo, nuomones suderinus konsultacijomis ir derybomis. Konsensusas labai panašus į vienbalsiškumo principą, nes nė viena jo priėmime dalyvaujanti valstybė negali prieštarauti sprendimui, dėl kurio susitariama. Dažniausiai konsensuso principas taikomas priimant sprendimus ne kiekvienu klausimu atskirai, o visais kartu (klausimų paketas). Tarptautinių organizacijų praktikoje vis daugiau sprendimų priimama konsensusu, tai svarbi valstybių taikaus egzistavimo ir bendradarbiavimo priemonė.

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja konsensusą apibrėžė kaip sprendimo siekiant suderinti nuomones priėmimo procedūrą su sąlyga, kad tokia procedūra nekels grėsmės nė vienos šalies teisėms ir teisėtiems interesams. Valstybių pozicijų suderinimo laipsnis konsensuso atveju apibūdinamas tiesioginio kurios nors valstybės narės prieštaravimo priimti sprendimą nebuvimu. Sprendimui nepritarianti valstybė neprieštarauja jo priėmimui dažniausiai siekdama palaikyti tarptautinį bendradarbiavimą. Konsensusas padeda pasiekti maksimalų valstybių konsensuso dalyvių sprendimų įgyvendinimo lygį. Jis geriausiai užtikrina valstybių interesų pusiausvyrą ir priimtų sprendimų laikymąsi, nes neleidžia įsigalėti diktatui ir sprendimų priėmimui mechanine balsų dauguma.

Konsensusas laikomas konstruktyviausiu sprendimų priėmimo būdu, nes sudaro galimybę suderinti valstybių narių pozicijas ten, kur jų interesai sutampa, kartu nesprendžiant klausimų, dėl kurių pozicijos skiriasi, – taip garantuojama, kad sprendimas nekenks nė vienos valstybės interesams. Valstybės narės dažniausiai yra linkusios bendradarbiauti siekdamos konsensuso dėl nepalankių joms klausimų, kad išvengtų balsų dauguma galimo priimti dar nepalankesnio sprendimo. Konsensusas lengviau pasiekiamas tose organizacijose (pvz., daugelio Jungtinių Tautų institucijų praktikoje), kuriose sprendimai priimami balsų dauguma. Pvz., 1970 Generalinė Asamblėja be balsavimo konsensusu priėmė Deklaraciją dėl tarptautinės teisės principų; dėl tokio priėmimo būdo ji laikoma tarptautinės paprotinės teisės išraiška. Sprendimai konsensusu priimami ESBO pagrindinėje institucijoje. Konsensusas yra kasdienės NATO veiklos principas, susiklostęs NATO institucijų veiklos praktikoje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką