konstitùcijos apsaugà, valstybės bendruomenės, valstybinės valdžios institucijų, pareigūnų, įvairių įstaigų ir organizacijų konstitucinė priedermė laikytis konstitucijos, įgyvendinti konstitucijos nuostatas, jų nepažeisti, saugoti ir ginti konstitucinę santvarką, konstitucijos nuostatomis grindžiamą teisinę tikrovę. Konstitucijos apsauga įgyvendinama įvairiomis socialinėmis, politinėmis, teisinėmis priemonėmis (pvz., valstybine švietimo ir kultūros politika, skurdo ir socialinės atskirties prevencija, viešosios tvarkos ir visuomenės saugumo užtikrinimo priemonėmis ir kitomis). Kiekvienas asmuo ir valdžios institucija konstitucinę santvarką saugo remdamiesi konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtintomis teisėmis, įgyvendindami jiems priskirtus įgaliojimus, vykdydami su šiomis teisėmis ir įgaliojimais susijusias pareigas.

Konstitucijoje įtvirtintos procedūros ir institutai, kuriais garantuojamas veiksmingas jos nuostatų įgyvendinimas, vadinami konstitucinėmis garantijomis. Pagrindinės konstitucinės garantijos yra: suvereniteto priklausymas pilietinei tautai, ypatinga konstitucijos priėmimo ir jos nuostatų keitimo tvarka, konstitucijos viršenybė, jos vientisumas ir tiesioginis taikymas, žmogaus teisių ir laisvių konstitucinis ir įstatyminis įtvirtinimas, jų prigimtiškumo pripažinimas, ribojimo proporcingumas, teisminė apsauga, valstybės valdžių padalijimas, jų savarankiškumas ir pusiausvyra, valdžios galių konstitucinis įtvirtinimas ir apribojimas, konstitucinės justicijos institutas, teisingo teisinio proceso principai, valstybės ir jos pareigūnų atsakomybė visuomenei, parlamentinės apkaltos institutas ir kita.

Ypatingais atvejais Konstitucijos apsauga garantuojama taikant konstitucijoje nustatytas specialiąsias priemones, skirtas ginti konstitucinę santvarką, tai – nepaprastosios padėties arba karo padėties įvedimas, laikinas konstitucinių teisių apribojimas, ginkluotųjų pajėgų panaudojimas, mobilizacijos paskelbimas ir kita. Pvz., Lietuvoje, pagal 1992 Lietuvos Respublikos Konstituciją, nepaprastąją padėtį (iki 6 mėnesių visoje valstybės teritorijoje ar jos dalyje iškilus grėsmei konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai) gali įvesti Seimas, o neatidėliotinais atvejais – Lietuvos Respublikos Prezidentas savo sprendimu, kurį Lietuvos Respublikos Seimas gali patvirtinti arba panaikinti.

579

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką