kontrkultūra
kontrkultūrà (kontr… + kultūra), tam tikros visuomenės grupės (daugiausia jaunimo) judėjimas, gyvensena, demonstratyviai neigianti įsigalėjusias visuomeninio gyvenimo normas, vyraujančią kultūrą ir pažiūras į ją. Kontrkultūros terminą išpopuliarino Jungtinių Amerikos Valstijų sociologas T. Roszackas knygoje Kontrkultūros kūrimas (Making of Counter-culture 1969). 20 a. antroje pusėje kontrkultūra tapo kultūrologų ir kultūros filosofų tyrimo objektu.
Kontrkultūrai, kuri 20 a. viduryje pirmiausia reiškėsi kaip Šiaurės Amerikos ir Vakarų Europos koledžų ir universitetų studentų kova už žodžio laisvę, žmogaus teises, dar būdinga domėjimasis Rytų civilizacijomis, dvasiniu švietimu. Kontrkultūra dažnai siejama su narkotikais, kurie ne tik svaigino, bet buvo ir ideologiškai pasitelkiami vadinamajam sąmonės praplėtimui, vienovei su gamta stiprinti. Pagrindiniai veiksniai, lėmę kontrkultūros paplitimą 20 a. 8–9 dešimtmetyje, yra padidėjusi masinės informacijos priemonių (ypač televizijos), Holivudo, kuriančio maištaujančio jaunuolio įvaizdį, įtaka, atsiradusios naujosios technologijos, t. p. globalizacijos procesų poveikis. Jaunimas vis labiau darėsi atskira visuomenės grupė, atsirado daugiau galimybių susipažinti su alternatyviomis idėjomis, kurios dėl minėtų veiksnių įgavo masinį atgarsį.
pankų grupė (muzikos festivalis Rheinkultur 2006)
Pirmuoju kontrkultūros judėjimu tradiciškai laikomi bytnikai. Daugiausia tai revoliucingi Jungtinių Amerikos Valstijų rašytojai (A. Ginsbergas, J. Kerouacas, W. Burroughsas ir kiti), 20 a. 5–6 dešimtmetyje pateikę kardinaliai naujų rašymo ir literatūros suvokimo būdų, bet bytnikams būdingas ir priešiškas nusiteikimas nusistovėjusių dorinių normų, sekso, narkotikų, darbo atžvilgiu. Bytnikai neturėjo bendros politinės, visuomeninės motyvacijos ar programos, išsiskyrė tik individualistai. Kai kurie jų ėmė reikštis kaip hipiai (20 a. 6–7 dešimtmetyje susiformavęs judėjimas, propaguojantis laisvės, antikarines ir antimaterialistines idėjas). Vienas žymiausių jų atstovų buvo A. Ginsbergas. Prie reakcijos į konservatyvius visuomenės papročius ir politinį konservatizmą prisidėjo jaunuolių netoleruojamas Šaltasis karas, Jungtinių Amerikos Valstijų karinė intervencija Vietname. Hipius ypač veikė popmuzika (The Beatles). Jų paplitimą lėmė meno, kaip žmogaus saviraiškos, suvokimas, t. p. masinės kultūros ir elitarizmui oponuojančios pozicijos populiarėjimas. Vėlesnė žymiausia kontrkultūros apraiška – 20 a. 8–9 dešimtmečio pankai, propaguojantys alternatyviąją muziką (daugiausia neprofesionalią), aprangos, šukuosenos, papuošalų stilių (antimadą). Su ankstesniais judėjimais juos sieja priešinimasis vadinamajai sistemai – vyraujančiai visuomenės tvarkai. Pati sistema nesunkiai asimiliavo kontrkultūros judėjimų pastangas: bytnikų rankraščiai parduodami prabangiuose aukcionuose, antimada tapo t. p. gerai parduodama, o iš kontrkultūros išsirutuliojo įvairios subkultūros.
3079