Korãlų jros mšis, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), remiamų Didžiosios Britanijos, ir Japonijos karo laivynų mūšis Koralų jūroje per Antrąjį pasaulinį karą (1939–45). Vyko 1942 05 04–08.

Tikslas

Japonija siekė užimti Port Morsbį Naujojoje Gvinėjoje ir Saliamono salas ir iš čia įrengtų karo aviacijos bazių bombarduoti Australiją.

Šalių pajėgos

Japonijos karinį junginį sudarė vienas sunkusis ir du lengvieji lėktuvnešiai su 125 lėktuvais, 9 kreiseriai, 15 eskadrinių minininkų ir paramos laivai, JAV pajėgas – du lėktuvnešiai su 143 lėktuvais, 8 kreiseriai, 11 eskadrinių minininkų ir kiti laivai.

Eiga ir nuostoliai

Koralų jūros mūšis – vienas pirmųjų didelių jūrų mūšių, per kuriuos kovos veiksmus iš esmės vykdė lėktuvai. Jie kildavo iš lėktuvnešių – šie atplaukė iš bazių Naujojoje Gvinėjoje (Japonijos) ir Australijoje (Sąjungininkų). Per mūšį Japonija neteko vieno lengvojo lėktuvnešio (be to, iš kovos lauko turėjo trauktis labai apgadintas sunkusis lėktuvnešis), vieno kreiserio, 77 lėktuvų, žuvo apie 900 japonų karių. JAV prarado vieną lėktuvnešį, vieną eskadrinį minininką, vieną tankerį, 66 lėktuvus, žuvo 543 kariai. Patyrę nuostolių, praradę priedangą iš oro ir nežinodami JAV karinio jūrų laivyno junginio sudėties japonai buvo priversti trauktis.

dega torpeduotas Jungtinių Amerikos Valstijų lėktuvnešis Lexington (1942 05 08)

Reikšmė

Koralų jūros mūšis – pirma JAV karo laivyno pergalė prieš Japoniją per II pasaulinį karą. Ją didele dalimi lėmė tai, kad JAV karinė vadovybė žinojo Japonijos planus (buvo iššifruotas Japonijos karinio jūrų laivyno ryšių kodas). Koralų jūros mūšis ir 1942 06 03–06 įvykęs Midway mūšis sustabdė Japonijos karinio jūrų laivyno puolimą Ramiajame vandenyne ir atkūrė Sąjungininkų ryšį tarp Naujosios Kaledonijos bei Australijos.

1412

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką